Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

TCDD ‘Özel’ İlgi Bekiyor

TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, demiryolu işletmeciliği konusunda özel sektörle işbirliği yapmak istediklerini söyledi. TCDD Genel Müdür

NTV-MSNBCb>TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, demiryolu işletmeciliği konusunda özel sektörle işbirliği yapmak istediklerini söyledi.

TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, Alman Demiryolları Genel Müdürü Hartmut Mehdorn ile birlikte, iki ülke demiryolu işletmelerinin işbirliği ile ilgili basın toplantısı düzenledi. toplantıda konuşan Karaman “Özel sektörle işbirliği yapmak istiyoruz. Ancak, özel sektörün şu an için bu konuda herhangi bir teşebbüsü yok” dedi. Karaman, AB’ye uyum çalışmaları kapsamında, demiryollarının altyapı ve işletme faaliyetlerinin birbirinden ayrılması için yeni kanun teklifi hazırlıklarının devam ettiğini hatırlattı.

Karaman, TCDD Genel Müdürlüğü’nde düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, Almanya’nın, Türkiye’nin Avrupa ülkeleri içerisinde gerek ithalat gerekse ihracat açısından en fazla ticari ilişki içindeki ülke olduğunu belirtti.
İki ülke arasındaki dış ticaret hacminin yılda yaklaşık 10 milyar dolar olduğunu, bunun 5 milyon ton yüke tekabül ettiğini ifade eden Karaman, iki ülke arasındaki taşımacılığın yüzde 59’unun denizyolu, yüzde 39’unun karayolu, yüzde 1’inin demiryolu ile gerçekleştirildiğini belirtti.

HARTMUT MEHDORN
Mehdorn da son 10 yıl içerisinde, demiryollarının, piyasadaki payını büyük oranda kaybettiğini belirtti. Mehdorn, “Politik nedenlerle karayollarına daha çok yatırım yapılıyor. Ancak, Orta Avrupa ve Almanya’da demiryolları için Rönesans dönemi başladı. Buralarda demiryollarının piyasadaki payı, yolcu ve yük olarak giderek artıyor. Hem binaların hem de araçların modernizasyonu konusunda çalışmalar yapılıyor” diye konuştu.
Türkiye ile Avrupa arasındaki ticaret hacminin gün geçtikçe arttığını ifade eden Mehdorn, iki ülke arasındaki işbirliğinin karşılıklı eğitim ve insan değişimi yapılarak geliştirilmesi gerektiğini vurguladı. Öte yandan, Mehdorn, bir gazetecinin, Almanya’da, Alman Demiryolları ile işbirliği yaparak çalışan yaklaşık 250 özel demiryolu şirketi bulunduğunu, kendilerinden bağımsız çalışanbaşka şirketler de olduğunu söyledi. Mehdorn, özelleştirme konusunda Türkiye ile işbirliğine hazır olduklarını kaydetti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tcdd-ozel-ilgi-bekiyor_5679.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!