Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

TCDD Yolu Yarıladı

Günde 675 bin kişiyi taşıması öngörülen Aliağa Menderes Demiryolu Hattı'nın metro standartlarına çıkarılmasını öngören 'Hızlı Tren' projesi iki kol

Yeni Asır
TCDD Yolu Yarıladı

b>Günde 675 bin kişiyi taşıması öngörülen Aliağa Menderes Demiryolu Hattı'nın metro standartlarına çıkarılmasını öngören 'Hızlı Tren' projesi iki koldan ilerlemeye devam ediyor.
Büyükşehir Belediyesi hattın inşaat aşamasında kullanılacak 150 milyon Euroluk kredi görüşmelerini son aşamaya getirirken, TCDD de, sinyalizasyon, elektrifikasyon ve telekominikasyon çalışmalarını bitirme noktasına taşıdı. TCDD'nin 80 kilometrelik hattaki test çalışmasını en geç ekim ayına kadar bitireceği belirtildi.

Altyapı 100 milyon dolar
TCDD, Aliağa-Menderes arasındaki 80 kilometrelik demiryolu altyapısını yenileyerek toplam 160 kilometre uzunluğundaki mevcut rayları elektrikli sisteme uygun hale getirdi. Altyapı yenileme çalışmaları TCDD'ye 100 milyon dolara maloldu.
Sinyalizasyon sistemi içinde ayrıca 25.6 milyon dolar para harcandı. TCDD sinyalizasyon sistemi kapsamında Alsancak Garı yanında merkez işletme binasının inşaasını gerçekleştirdi. Hat boyu sinyalleri ve makas motorları yapılırken hat boyunca otomatik fren sistemi kuruldu. Sinyalizasyon sistemi de otomatik fren sistemine uygun hale getirildi.
Ayrıca telekominikasyon ve anons sistemi 80 kilometrelik hattın tamamına aynı anda anons yapabilecek şekilde düzenlendi. Şu ana kadar ana hemzemin geçitlerdeki 4 otomatik bariyerin yapımını tamamlayan TCDD'nin diğer bariyerlerin yapımı için çalışmalarını sürdürdüğü belirtildi.

Menemen ve Hilal
80 kilometrelik hattın elektrifikasyon sistemi için 20 milyon dolar harcayan TCDD, bu çalışma kapsamında Menemen ve Hilal İstasyonları'na uygun trafolar inşaa etti. 'Katener' denilen ve hat boyunca süregelen elektrik direkleri dikildi.
Üçyol-Bornova arasında faaliyet gösteren ve her gün 90 bin yolcu taşıyan 11.8 kilometrelik metro hattındaki eletrik direklerinde 7 bin volt elektrik mevcutken sistemin çalışmaya başlamasıyla birlikte 80 kilometrelik hatta bulunan kataner banliyö sistemindeki elektrik direklerine 25 bin volt elektrik yüklü olacağı belirtildi.
Menemen-Aliağa arasındaki 25.6 kilometrelik ihata duvarı ise DLH tarafından yapıldı. TCDD'nin 80 kilometrelik hat boyunca yaptığı sinyalizasyon, elektrifikasyon ve telekominikasyon sisteminin test çalışmaları en geç Ekim ayına kadar tamamlanacak. Menemen-Aliağa arasında inşa edilmesi öngörülen ve 2003 yılı yatırım programına alınan 10 karayolu üst geçidinin yapımı DLH tarafından gerçekleştirilecek. Sistemin şehre entegrasyonu İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılacak.

Bakımını belediye yapacak
80 kilometrelik hatta İzmirlilere hizmet verecek metro standartlarındaki istasyonlarİzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından inşaa edilecek. Hemzemin geçitlerin kaldırılması maksadıyla alt ve üst geçişlerin imalatı yine İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılacak. Söz konusu hatta kulanılacak olan vagonların temini ve bakım atölyelerinin inşaatı İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin yapacağı en önemli harcamaları oluşturacak. Tüm bu çalışmalar için imar planlarındaki değişiklikler yine İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılacak. Kurumlar arasındaki gelir paylaşımı ve işletme gibi konular her iki taraf arasında imzalanacak olan ana protokolde belirlenecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tcdd-yolu-yariladi_3844.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!