Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

TCDD'nin Elindeki Son Limanlar da 15 Güne Satılacak

AKP'nin, uyguladığı neoliberal politikaların önemli bir ayağını oluşturan ve yangından mal kaçırırcasına hızlı bir şekilde yürütülen özelleştirme çerçevesinde TCDD'ye ait Samsun ve Bandırma Limanları'nda da 15 gün içerisinde eş zamanlı ihaleye çıkılacağı belirtildi.

BirGün Gazetesib>AKP'nin, uyguladığı neoliberal politikaların önemli bir ayağını oluşturan ve yangından mal kaçırırcasına hızlı bir şekilde yürütülen özelleştirme çerçevesinde TCDD'ye ait Samsun ve Bandırma Limanları'nda da 15 gün içerisinde eş zamanlı ihaleye çıkılacağı belirtildi. Samsun ve Bandırma limanlarının özelleştirilmesi sonrasında TC Devlet Demiryolları'na ait sadece İskenderun Limanı'nın özelleştirmesi kalıyor.

Samsun ve Bandırma limanlarının 36 yıllığına işletme hakkı devri ile özelleştirilmesi öngörülürken, limanda yer alan Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) siloları da satışa dahil edilecek. Yetkililer, limanların aynı coğrafi bölgede bu-lunmamaması ve birbirinin alternatifi olmaması nedeniyle, birlikte ihaleye çıkarılmasının yatırımcıları olumsuz eüdlemeyeceğini ifade etti.

Samsun en çok kazandıranlardan
Samsun Limanı ise, Mavi Akım Projesi'nde kullanılan doğalgaz borularının yükleme ve boşaltma işlerinden sağladığı kazançla, ülke genelinde en fazla kazanan limanlar arasındaki yerini aldı. Feribot liman, Kuzey Avrupa, BDTve Ortadoğu ülkeleri arasında demir-kara-denizyolu kombine taşımacılığa hizmet veren feribot köprü sistemine de sahip. Samsun Limanı aynı zamanda Toprak Mahsulleri Ofisi'nin silolarını da içinde barındırıyor. Bandırma Limanı, Marmara Denizi'nin güney kıyısında yer alıyor ve bölgenin dökme yük ithalat ve ihracat kapılarından birini oluşturuyor. Modern altyapıya sahip olan liman, 1000 ve 500 metre uzunluğunda iki mendireğe sahip ve iki mendirek arası açıklık 225 metre. Liman, demiryolu ve karayolu şebekesi ile bağlantılı bulunuyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tcddnin-elindeki-son-limanlar-da-15-gune-satilacak_57998.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!