Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

"TCMB'nin Faiz Artırma İhtimali Düşük"

Roubini Global Economics, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın 2016'nın ikinci çeyreğinden önce faiz artırma ihtimalinin düşük olduğunu açıkladı.

yapı.com.tr
"TCMB'nin Faiz Artırma İhtimali Düşük"

Roubini Global Economics, ABD'de yaklaşan faiz artırımıyla birlikte kur ve enflasyonda yaşanabilecek yükselişe rağmen Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın (TCMB) politika faizini düşük tutarak büyümeyi destekleyici politikalar izlemeye devam edeceğini ve gelecek yıl ikinci çeyrekten önce faiz artırma ihtimalinin düşük olduğunu belirtti.

Dünya Gazetesi'nin Reuters'tan derlediği veriye göre, Roubini Global Economics'ten Mert Yıldız tarafından hazırlanan ve internet sitesinde yayınlanan raporda, TCMB'nin elinde iki seçenek bulunduğu, ya kur ve enflasyondaki artışın önüne geçmek için faiz artıracağı veya bunun yaratacağı düşük büyüme ortamı ile karşı karşıya kalmamak için faizleri düşük tutacağı ifade edildi.
              
Raporda, "TCMB'nin şu ana kadar her zaman enflasyonu düşürerek hedefe yaklaştırmaktan ziyade büyümeyi desteklemeyi tercih ettiğini düşündüğümüzde faizlerin 2016 ikinci çeyrekten önce artırılması olasılığı düşük" denildi.
              
Fed faiz artırırsa Türkiye'den döviz çıkabilir

Enflasyonun hedefin üzerinde seyrettiği, Türkiye'ye dair ekonomik büyüme beklentilerinin ise düşürüldüğüne dikkat çekilen raporda, Fed'in Aralık ayında faiz artıracağı varsayımında bulunularak, ABD'de faizlerin yükselmesiyle birlikte Türkiye'den döviz çıkışı yaşanabileceği ifade edildi.
          
Tüketici fiyatlarındaki artış Eylül itibariyle yıllık bazda yüzde 7.95'e yükselirken, uzmanlar enflasyonun yıl sonunda yüzde 8.1 olacağını tahmin ediyor. TCMB'nin yıl sonu hedefi yüzde 5'te bulunurken, enflasyon son 10 yılda sadece iki kere hedefin altına indi.

             
Türkiye'nin büyüme tahminleri ise küresel ekonomideki ivme kaybına paralel olarak aşağı revize ediliyor. İkinci çeyrek itibariyle yüzde 3.8 olan ekonomik büyüme için resmi yıl sonu büyüme hedefi yüzde 4'te bulunuyor, ancak ekonomi yönetimi büyümenin yüzde 3 civarında gerçekleşebileceğini belirtiyor. IMF dün yayımladığı tahminlerde bu ve gelecek yıl için büyüme beklentilerini düşürdü.

"TCMB  geçici müdahalelerde bulunabilir"

Faizlerin gelecek yılın ikinci yarısında yüzde 9-10 aralığına ulaşması beklendiği ifade edilen raporda, TCMB'nin ülkeden döviz çıkış miktarının GSYH'nin yüzde 5'ini aşmadan TL'yi savunmak için rezervlerini kullanmayacağı, kurdaki keskin hareketleri önlemek için ise geçici müdahalelerde bulunabileceği belirtildi.
              
Raporda Fed'in Aralık ayında faiz artırılacağı varsayımına göre Türkiye'den döviz çıkışının artacağı ve dolar/TL'nin 2016 sonuna kadar 3.5 düzeyine kadar yükseleceği tahmin edildi.
              
ABD'de faiz artırımıyla birlikte tahvil faizlerinde yükseliş beklendiği belirtilen raporda ayrıca şu anda ters olan verim eğrisinin ağırlıklı olarak uzun vadeli faizlerde gerçekleşmesi beklenen artış sonucu düzleşeceği ifade edildi.
              
Raporda para politikasına yönelik tahminlerin küresel piyasaların Fed'in faiz artırımına vereceği tepki ve 1 Kasım'daki genel seçimlerin sonuçlarından etkilenebileceği ifade edildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tcmbnin-faiz-artirma-ihtimali-dusuk_135379.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Newlux PC Modüler Paneller

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!