Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Teba İzmir'de AR-GE Laboratuvarı Kuruyor

Teba Klima Grubu Başkanı Mustafa Baygan, 2003 yılında 1 milyon dolarlık yatırım yapmayı planladıklarını açıkladı. Baygan, 2003 yılında makin

Dünyab>Teba Klima Grubu Başkanı Mustafa Baygan, 2003 yılında 1 milyon dolarlık yatırım yapmayı planladıklarını açıkladı.

Baygan, 2003 yılında makina ekipman yatırımlarının yanısıra en önemli yatırımlarının iki üç ay içerisinde İzmir'de devreye girecek olan Ar-ge laboratuvarı olduğunu ifade etti. Bu laboratuvarın kendi ürünlerinin yanısıra Türkiye ve yurtdışından da bütün üreticilerin kullanımına açık olacağını kaydetti. Hem beyaz eşyada, hem klima grubunda ihracata odaklandıklarını belirten Baygan, beyaz eşya ve klima dahil 2002 yılını 160 milyon Euro ciro ile kapattıklarını, 2003 ciro hedeflerinin ise 180-190 milyon Euro olduğunu söyledi.
Mustafa Baygan, DÜNYA'ya yaptığı açıklamada, Teba Grubu'nun 2002 yılını değerlendirerek 2003 yılı beklentilerine ilişkin görüşlerini dile getirdi. 2002 yılının 2000 yılının hızıyla geçtiğini belirten Baygan, 2002 yılında beyaz eşya ve klima dahil Teba Grubu'nun 160 milyon Euro'luk ciro gerçekleştirdiğini, 2003 hedeflerinin ise 180-190 milyon Euro olduğunu ifade etti. 160 milyon Euro'luk cironun 110 milyon Euro'luk kısmının beyaz eşya, geri kalanının ise klima grubu tarafından gerçekleştiğine işaret eden Baygan,

"2002 yılında da dünyaya yayılma politikamız devam etti. İlk ihracata başladığımızda beyaz eşyada birçok dünya markasına mal üretiyorduk. Şu anda Teba markasının ihracat kapsamındaki markalar içindeki payı yüzde 55'e geldi" dedi.

Tataristan'da fabrika

Beyaz eşyada fırın ve ocak üreten Teba grubunun İngiltere'de yüzde 13 pazar payına sahip olduğunu belirten Mustafa Baygan, önümüzdeki aylarda Tataristan'ın Kazan şehrinde yıllık 70 bin adetlik fırın montaj fabrikalarının devreye gireceğini söyledi.

Dünyada klima sektörünün 34 milyar dolar büyüklüğe sahip olduğunu belirten Mustafa Baygan, Türkiye'de ise yıllık cironun 250-300 milyon dolar arasında değiştiğine işaret ederek, "Teba'nın gerek merkezi sistemde, gerekse split klimalarda yüzde 20 pazar payı var. Daha büyük bir ciroya ve büyük bir oluşuma geçebilmek için Türkiye rakamları, Türkiye hacmi çok yetersiz. Bu nedenle beyaz eşyada olduğu gibi klimada da dünyaya açıldık" dedi. 2002 yılında 4.5 milyon dolarlık bir ihracat gerçekleştirdiklerini belirten Baygan, 2003 hedeflerinin 7-7.5 milyon dolarlık ihracat olduğunu vurgulayarak, "2004 yılında da 12 milyon dolara çekeceğiz. 2005 yılından itibaren 18 milyon doları yakalarız" diye konuştu.

ABD'de durum

ABD'de Virginia'da 3 bin metrekare kapalı alana sahip klima fabrikasının faaliyetleri hakkında da bilgi veren Baygan, "ABD 10 milyar dolarlık dev bir pazar. Türkiye yaklaşık 250-300 milyon dolar diyoruz. ABD'de yıllık 3-4 milyon dolarlık ciromuz var. Bunun içerisine bütün klima çeşitleri dahil. İhracatta ikinci hedefimiz Avrupa. Avrupa'da da hedef pazarlarımız; Almanya, İngiltere, Fransa, İspanya" diye konuştu.

İzmir'de AR-Ge laboratuvarı

Teba Klima Grubu Başkanı Mustafa Baygan, 2003 yılında 1 milyon dolarlık bir yatırım gerçekleştirmeyi planladıklarını belirterek bunlardan en önemlisinin 2-3 ay sonra İzmir'de devreye girecek Ar-Ge laboratuvarı olduğunu söyledi. Baygan, "Bu Avrupa'da tahmin ediyorum benzeri bir tane olan bir tesis. Bu laboratuvarın faydası şu olacak: Akredite olacak. Ar-ge geliştirme imkanına sunacağız. İkincisi, gerek Türkiye'de gerek Avrupa'da isteyen üreticiler kendi ürünlerini test etme imkanına sahip olabilecek. Yaklaşık 600-700 bin Euro civarında bu yatırımın maliyeti. İngiliz standartlar kuruluşu da teknik destek sağlıyor" diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/teba-izmirde-ar-ge-laboratuvari-kuruyor_4267.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!