Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

TEBA, ABD’den Sonra Tataristan’da

Virginia’daki fabrikasında klima santrali üreten Teba, Rusya pazarı için Tataristan’da üretime geçecek. TEBA Yönetim Kurulu Başkanı Teoman B

NTV-MSNBCb>Virginia’daki fabrikasında klima santrali üreten Teba, Rusya pazarı için Tataristan’da üretime geçecek.

TEBA Yönetim Kurulu Başkanı Teoman Baygan, ısıtma, soğutma ve klima sektöründe ABD’den sonra Rusya pazarı için Tataristan’da da üretime geçeceklerini söyledi. Baygan, ABD’nin Virginia eyaletindeki Fredericksburg fabrikasında ürettikleri özel klima santralleri ile büyük başarılara imza attıklarını dile getirdi.

“ABD’da klima santrali üretimi yapan tek Türk firması” olduklarını söyleyen Baygan, bu kez Tataristan’ın Kazan Kenti’ndeki fabrika ile Rusya pazarına da açılmayı hedeflediklerini bildirdi.
Baygan, “yurtdışı üretim projelerimize hız verdik. Şimdi de yıllık 70 bin tam boy fırın kapasitesiyle Kazan’daki fabrikamızı hizmete sokmayı planlıyoruz” dedi.
Klima ile başladıkları ABD pazarına, gelecek dönemde beyaz eşya ile de gireceklerini kaydeden Teoman Baygan, dünya devleri ile rekabetten “korkmadıklarını” kaydederek, şunları söyledi:
“ABD’deki rekabet bizi korkutmuyor. Klimanın doğduğu yerde gidip klima santrali üretmek ve satmak kolay değil. Biz oradaki Ar-Ge çalışmalarını kendimiz yaptık. Orada yapılması mecburi işlemler dışında tüm işleri Türkiye’de hallediyoruz. ABD için Türkiye’de bir ekip kurduk. Mühendislik işlemlerinden teklif hazırlamaya kadar herşey Türkiye’de yapılıyor. Sadece motor, vantilatör gibi iç ünitelerin montajı oradaki fabrikada yapılıyor. Üzerine (USA) damgası vuruluyor.”

FIRINDA TÜRKİYE REKORU
TEBA’nın 2002’de beyaz eşyada 110 milyon euro, klimada ise 50 milyon euroluk ciro sağladığını dile getiren Baygan, 2003’te 180-190 milyon euroluk bir ciro beklediğini dile getirdi. İzmir’deki Görece ve Pancar’daki fabrikalarında yaptıkları üretimin yüzde 65’ini kendi markalarıyla, geri kalanını ise 150’ye yakın başka markalar için yaptıklarını dile getiren Baygan, pişirici ev aletlerinde 80 ülkeye ürün gönderdiklerini dile getirdi.
Türkiye pişirici ev aletleri pazarının yüzde 95 ve ihracatının da yüzde 75’ini yaptıklarını kaydeden Teoman Baygan, şöyle konuştu:
“Nisan’da 65 bin adet tam boy fırın üreterek Türkiye rekoru kırdık. Müşterilerimiz olan Avrupa’nın büyük mağazaları sayesinde pişiricilerde İngiltere ve Almanya’daki pazar payımız yüzde 13, Fransa’da yüzde 5 ve İskandinav pazarında da yüzde 3’e ulaştı.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/teba-abdden-sonra-tataristanda_4350.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!