Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Tehlikeli İnatlaşma

Bayındırlık Bakanlığı ile İzmir Büyükşehir Belediyesi arasında Kordonyolu ve viyadükler yüzünden büyük bir gerginlik yaşanıyor. Bayındırlık Ba

Yeni Asır
Tehlikeli İnatlaşma

b>Bayındırlık Bakanlığı ile İzmir Büyükşehir Belediyesi arasında Kordonyolu ve viyadükler yüzünden büyük bir gerginlik yaşanıyor.
Bayındırlık Bakanlığı Müsteşarı Sabri Erbakan, şehiriçi trafiğin rahatlaması için Kordonyolu'nun eninde sonunda yapılacağını açıklaması ile başlayan gerginlik son zamanlarda inatlaşmaya dönüştü. Bakanlık ve belediye arasındaki bu inatlaşmayı tatlıya bağlamak için devreye İzmir Valisi Yusuf Ziya Göksu girdi.

Priştina söz verdi
İzmirli olan Müsteşar Sabri Erbakan'ın "Kordon'a otoyol" konusundaki görüşlerine katılan ve bu konuda milyonlarca dolar harcandığını dile getiren Bayındırlık Bakanı Zeki Ergezen, Büyükşehir'in Karayolları projesine karşı çıkmaması için girişimlerde bulundu. Ancak Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Piriştina'nın kararlı tutumuyla karşılaştı. Seçilmeden önce İzmirlilere "Kordon yol olmayacak" sözü veren Piriştina bu sözünü çiğnemeyeceğini Bakan Ergezen'e bildirdi.

Planlar onaylanmadı
Başkan Piriştina'nın bu sözleri üzerine Bayındırlık Bakanlığı, 2005 yılında İzmir'de yapılmasına karar verilen 157 ülkeden 15 bine yakın kişinin katılacağı Uluslararası Üniversite Oyunları için Uzundere'ye inşa edilecek Olimpiyat Köyü'nün 1/25 binlik imar planlarını onaylamadı. Planlar günlerden beri Ankara'da bekletilirken Bakanlığın bu inanılmaz tavrı üniversite oyunlarını tehlikeye soktu. Türkiye'nin önemli organizasyonlarından biri olan ve ülkemizin tanıtımına katkı yapacak Üniversite Olimpiyatları'nın misilleme silahı olarak kullanılması Büyükşehir Belediyesi'ni kızdırdı. Belediye de Konak Meydanı düzenlemesi çerçevesinde, Kordon yolunun geçeceği bölüme amfi tiyatro yapmak için harekete geçti.
Konak'taki viyadüklerin yanına ve Bayındırlık Bakanlığı'nın yapmayı düşündüğü otoyol güzergahına inşa edilmek istenen bu amfi tiyatro Bayındırlık Bakanlığı'nda tepkiyle karşılandı. Bakanlık, belediyenin çalışmalarını sürdürdüğü Konak Meydanı Projesi'nde yer alan amfi tiyatronun Kıyı Kenar Yasası'nı ihlal ettiği gerekçesiyle durdurulması için İzmir Valiliği'ne yazı gönderdi. Bunun üzerine de tiyatro yapımı engellenmiş oldu. Bakanlık ayrıca, meydanla ilgili diğer planlara da onay vermedi.
İki kurum arasında süren inatlaşma, viyadükler konusunda da yaşandı. Bakanlık ile Büyükşehir Belediyesi, 132 milyon dolar harcanan viyadüklerin ne olacağına bir türlü ortak karar veremedi. Bakanlık Konak'taki viyadüğün Varyant yolu bağlantısı olarak kullanılmasını isterken Büyükşehir buna da karşı çıktı.

Vali arabulucu
Büyükşehir ve Bayındırlık Bakanlığı arasındaki bu gerginlik, göreve 2 ay önce başlayan İzmir Valisi Yusuf Ziya Göksu'yu ortada bıraktı. Gerginliğe üzülen ve İzmir'deki yatırımların yarım kalmasından endişe eden Vali Göksu, bakanlık ve belediye arasında arabulucuk yapmak için uğraş veriyor. Bugün Ankara'da olan Göksu, Bayındırlık Bakanı Zeki Ergezen ile İzmir'in bu gerginlikten zarar görmemesi için görüşme yapacak. Yerel seçimlerin yaklaşması nedeniyle gerginliğin daha da tırmanıp, hizmetlerin aksaması Vali'nin korkulu rüyası oldu.

İnşaat durduruldu
Konak Meydanı düzenleme çalışmaları sırasında yapılan amfi tiyatro çalışmasını tutanakla durduran Bayındırlık İl Müdürlüğü Yetkilileri şu açıklamayı yaptı: "Projeyi bize bildirmediler. Kıyı kenar çizgisini ihlal ettiklerini tespit ettik. Bu nedenle de yasal işlem yaptık. Bu bizim görevimiz ve yasa ne diyorsa uygulamak zorundayız. Bunun kişi ya da kurumla ilgisi yok. Kıyı kenar kanununa uymayan kim olursa olsun, görevimizi yapmak zorundayız."

http://www.yapi.com.tr/haberler/tehlikeli-inatlasma_4215.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!