Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Tehlikenin Farkında mısınız?

İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO) açıkladığı ‘Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu 2008 Yılı Raporu’na göre 2008, sanayi kuruluşları açısından 2001 sonrası dönemin en olumsuz yılı oldu. Şirketlerin 2008’deki satış kârlılığı da 2001 sonrasındaki en düşük düzeye geriledi.

Cumhuriyet Gazetesi
Tehlikenin Farkında mısınız?

İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO) açıkladığı ‘Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu 2008 Yılı Raporu’na göre 2008, sanayi kuruluşları açısından 2001 sonrası dönemin en olumsuz yılı oldu. Şirketlerin 2008’deki satış kârlılığı da 2001 sonrasındaki en düşük düzeye geriledi.

Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu 2008 Yılı Raporu’nu açıklayan İSO Yönetim Kurulu Başkanı Tanıl Küçük, 2008’de sanayicinin hayatını devam ettirmek için kullandığı enstrümanların bir bir kaybolduğunu belirterek, “Krizden en fazla Türk sanayi sektörü etkilendi. Bunun tek sorumlusu sanayici değildir. 2008 kayıp bir yıl oldu. Ama 2009’da 2008’i arayacağız. Türkiye’nin sorunlarını çözmek kolay değil. Bunları hep beraber çözeceğiz. Sanayicinin rekabet gücünü arttıracak ve üretimimizi devam ettirebilmemiz için önlemlerin alınmasını istiyoruz. Şu anda reel sektörün bu kadar yara almasının tek nedeni sanayicinin yapamadıkları olmamalıdır” dedi. Krizde Türkiye’nin en fazla küçülen, en yüksek işsizlik oranına sahip ülke haline geldiğini aktaran Küçük, “Türkiye ekonomik ve sosyal sorunlarını çözebilmek için hızlı büyümeye, bunun için de sanayiye ihtiyaç duyan bir ülke iken, ne yazık ki her geçen yıl kan kaybetmektedir. Türk sanayisinin yüzde 40’ını temsil eden İSO olarak bu tehlikeli gidişe dikkat çekmeyi görevimiz addediyoruz” diye konuştu.

2008’de İSO 500 kapsamında dönem kar ve zarar toplamında en fazla düşüş yaşayan sektörün yüzde 347.7 ile elektrik sektörü olduğu, bunu yüzde 272.7 ile diğer imalat sanayisi izledi.

‘Sanayide ciddi sıkıntı var, bunu görün’

İSO Başkanı Tanıl Küçük, krizi aşmak için birtakım tedbirler alındığını ancak alınan tedbirlerin ya geç kaldığını ya da daha sonra birtakım değişikliklere gidildiğini, kalıcı, nefes almayı devam ettirici olmadığını vurgulayarak “Türk sanayisinde çok ciddi bir sıkıntı var. Bunu görebilmemiz lazım” dedi.

Sektörlerin canlanması için vergi indirimine gidilmesi gerektiğini anlatan Küçük, “İstihdam üzerindeki vergi ve prim yükümüz çok ağır. OECD ortalamasını hedef alarak istihdam üzerindeki prim ve vergi yüklerinin dengelenmesinin Türk sanayisinin rekabet gücü açısından yeterli olmadığına inanıyoruz. Krizin reel sektörü daha fazla etkilemesinin önüne geçilmeli. Kriz başlangıçta bizim değildi. Şimdi bu, maalesef bizim krizimiz haline gelebilme riskini taşıyor” dedi.

Dikkatlerin ekonomide olması gerektiğini, güçlü bir ekonomi yaratılması halinde bugün tartışılan birçok sorunun da tartışılıyor olmaktan çıkacağına inandıklarını ifade eden Küçük, “Hele bu süreçte, bu kriz ortamında reel sektörün yaşamını devam ettirecek tedbirlerin kararlılıkla alınması gerektiğine inanıyoruz. Bunların geçici değil, kalıcı, plana, programa ve karşılıklı diyaloğa dayanan tedbirler olması gerekir” diye konuştu.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/tehlikenin-farkinda-misiniz_70882.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!