Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

TEKEL'in Dert Kuleleri

Ankara'da yaklaşık 65 trilyon lira harcanarak yaptırılan ikiz kuleler TEKEL'in başına dert oldu. Başbakanlık, taşınmayı düşündüğü binaya 100

Akşam
TEKEL'in Dert Kuleleri

b>Ankara'da yaklaşık 65 trilyon lira harcanarak yaptırılan ikiz kuleler TEKEL'in başına dert oldu.

Başbakanlık, taşınmayı düşündüğü binaya 100 trilyon lira daha masraf gerektiğini öğrenince planlarından vazgeçti. Binayı elinden çıkarmaya çalışan TEKEL ise ne yapacağını şaşırdı. Geçtiğimiz yıllarda ikiz kuleleri hizmet binası olarak kullanmak üzere inşaat halinde Başbakanlığa devreden TEKEL, 100 trilyonluk ek maliyet nedeniyle bina iade edilince, özelleştirme kapsamındaki kurum, önce kulelerin satılmasını düşündü ancak sonradan bunun makul bir çözüm olmadığına karar verildi. Başbakanlık Yüksek Denetleme Kurulu'nun (YDK) yaptığı tespite göre, ikiz kulelere 2002 birim fiyatlarıyla 65 trilyon liranın üzerinde bir harcama yapıldı. Ancak, hesaplamaya KDV oranları eklenmedi. KDV oranlarının eklenmesiyle bu rakamın 100 trilyonu bulmuş olabileceği ifade edildi. Üstelik kulelerin imarsız ve ruhsatsız olduğu ortaya çıktı.

1989 Yılı Yatırım Programı'nda Başmüdürlük İdare ve Ambar Binası olarak 25 bin 305 metrekare üzerinde projenlendirilen TEKEL binası, 1993'te revize edilerek 34 katlı ikiz kule haline getirildi. Projeye Genel Müdürlük Binası ilavesiyle 42 bin 357 metrekare olan inşaat alanı, 1996'da Başbakanlık Hizmet Binası adıyla 147 bin 500 metrekarelik bir alana çıktı. 1997'de Başbakanlık inşaatı, tekrar Tekel'e iade etti. Fakat 147 dönümlük alan 63 dönüme düşürüldü. Fakat bu kez, bazı bakanlıkların talebi üzerine 63 dönümlük alan Yüksek Planlama Kurulu kararıyla büyütüldü.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tekelin-dert-kuleleri_4277.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!