Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Tekel'in Trilyonluk Kuleleri Satılıyor

Özelleştirme kapsamında yer alan Tekel'in Ankara'daki genel müdürlük binası (İkiz kuleler), önümüzdeki aylarda satışa çıkarılıyor. Tekel Genel

Radikalb>Özelleştirme kapsamında yer alan Tekel'in Ankara'daki genel müdürlük binası (İkiz kuleler), önümüzdeki aylarda satışa çıkarılıyor. Tekel Genel Müdürü Sezai Ensari, binanın bu haliyle satılması için teknik hazırlıkların sürdüğünü belirtirken, 1, 1.5 ay gibi kısa sürede ihaleye çıkmayı düşündüklerini açıkladı.
Tekel Genel Müdür Ensari, ilk başta Tekel Başmüdürlüğü olarak mütevazı biçimde planlanan binanın projesinin daha sonra Başbakanlık binası yapılmak üzere değiştirildiğini ve büyüdüğünü hatırlattı. Şu anda binanın yüzde 80'nin bitirildiğini anlatan Ensari, bu sene ayrılan ödeneğin binanın tamamlanması için yetmeyeceğini belirtti ve binanı tamamlanması için 65 trilyon liralık ödeneğe ihtiyaç duyulduğunu kaydetti. Tekel'in gayrimenkullerinin satışının yetkisinin Tekel'de olduğunu da sözlerine ekleyen Sezai Ensari, "Bu kapsamda satışa çıkmak üzere gerekli çalışmaları yapıyoruz" dedi.

220 trilyon lira harcandı
Binanın bu haliyle ihaleye çıkarılacağını anlatan Tekel Genel Müdürü Ensari, teknik hazırlıkların sürdüğünü, 1-1,5 ay içinde ihaleye çıkmayı düşündüklerini açıkladı. Binaya şimdiye kadar yaklaşık 220 trilyon lira harcandığını hatırlatan Ensari, ancak binanın 63 dönümlük arsa üzerine kurulduğunu ve değerinin maliyet rakamının üzerinde olduğuna işaret etti. 2003 Yatırım Programı'na göre, yapımına 1998'de başlanan Tekel'in ikiz kulelerinin inşaatının önümüzdeki yıl tamamlanması bekleniyor.
Toplam proje tutarı 284 trilyon 235 milyar lira olan ikiz kulelere 2002 yıl sonuna kadar yapılan harcama 219 trilyon 235 milyar lirayı bulurken, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan bu duruma tepki göstermişti. Kemal Unakıtan, toplantılarda yaptığı konuşmalarda bu konuya değinerek, "Ankara'da saray gibi kuleler dikiyoruz. Böyle kalkınma olmaz" diye konuşmuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tekelin-trilyonluk-kuleleri-satiliyor_4097.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!