Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Teker Teker Satacaklar

Türkiye elektrik enerjisi kurulu gücünün üçte birini oluşturan Elektrik Üretim AŞ’ye (EÜAŞ) ait 45 adet termik ve hidroelektrik santral, paketler halinde özelleştirilecek. Enerji, Sanayi ve Maden Kamu Emekçileri Sendikası (ESM) Başkanı Müşfik Veysel Erdoğan, AKP’nin EÜAŞ’a ait 45 elektrik santralını özelleştirmeye hazırlandığını söyledi.

Cumhuriyet Gazetesi
Teker Teker Satacaklar

Türkiye elektrik enerjisi kurulu gücünün üçte birini oluşturan Elektrik Üretim AŞ’ye (EÜAŞ) ait 45 adet termik ve hidroelektrik santral, paketler halinde özelleştirilecek.

Enerji, Sanayi ve Maden Kamu Emekçileri Sendikası (ESM) Başkanı Müşfik Veysel Erdoğan, AKP’nin EÜAŞ’a ait 45 elektrik santralını özelleştirmeye hazırlandığını, bu santralların 4 tanesinin teker teker, diğer 41 santralın da 9 ayrı paket halinde satışının planladığını söyledi.

Erdoğan, satışın tamamlanmasıyla birlikte özel sektörün enerjide tekel konumuna, enerji fiyatlarını belirlemede de devlete hükmeden konumuna geleceğine dikkat çekti.

‘Gaz lambasına geri döneceğiz’

Erdoğan şöyle konuştu: “Bu da zaten çok fahiş fiyatlarla tükettiğimiz elektriğin kullanılamaz hale geleceğinin açık ifadesidir. Halkımız yeniden gaz lambalarına dönerse hiç kimse şaşırmasın. Şu andaki fiyatlarla asgari ücretli biri yılda 1 aylık maaşından fazlasını elektrik faturası olarak ödemektedir” diye konuştu.

Öte yandan Türkiye’nin havası en kirli ilçelerinden Aliağa’da yapılmak istenen yeni termik santrala karşı mücadele de sürüyor. Bakırçay Çevre Platformu’nun son toplantısı önceki gün Foça’nın Ilıpınar köyünde gerçekleştirildi. Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ, “Danıştay İdari Daireleri Genel Kurulu’nun aldığı yürütmeyi durdurma kararıyla şimdilik tehlike durdu” dedi. Yazar Hüseyin Yurttaş da, “Enerji gerekliyse rüzgâr santralları yapılabilir. Ama bunu kabul etmiyorlar” diye konuştu.


 

http://www.yapi.com.tr/haberler/teker-teker-satacaklar_77619.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!