Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Tekin'den 'Rant Yasası' İddiası

Merkezi Zeytinburnu'nda bulunan İstanbul Bakkallar ve Zahireciler Esnaf odası Başkanı Tacettin Akdağ'ı makamında ziyaret eden CHP İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin, iktidara geldiklerinde ilk el atacakları konulardan birinin esnafın sorunlarını çözmek olacağını söyledi.

Gazete Vatan
Tekin'den 'Rant Yasası' İddiası

Merkezi Zeytinburnu'nda bulunan İstanbul Bakkallar ve Zahireciler Esnaf odası Başkanı Tacettin Akdağ'ı makamında ziyaret eden CHP İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin, iktidara geldiklerinde ilk el atacakları konulardan birinin esnafın sorunlarını çözmek olacağını söyledi. Tekin, gazetecilerin İstanbul'daki imar uygulamalarıyla ilgili bir sorusu üzerine de, "Eğer imar yasası İstanbul'da uygulanacaksa İstanbul'u yönetenlerin hiçbirinin dışarıda olmaması gerekiyor" dedi.

Ziyarette Oda Başkanı Tacettin Akdağ, "Biz de gelişip büyümek istiyoruz ama bu şartlar altında bırakın gelişmeyi her gün kepenk kapatan esnafın sayısına yetişemez olduk. AVM'lerin çoğu kaçak ve şartlara uyulmadan yapıldığı halde hiçbir yetkili onlara bir şey demiyor ama bakkalın ve esnafın ufak bir belgesi eksik olursa, onun işini halletmesi mümkün değildir" dedi. Gürsel Tekin ise, esnafın sorunlarını bildiklerini belirterek, "İktidar olduğumuzda ilk el atacağımız konulardan biri esnafın sorunlarını çözmek olacak" dedi.

'İstanbul Belediyesi borçlarını ödeyecek durumda değil'

2005 yılında çıkarılan yerel yönetimler yasasının belediyeler üzerinde bir külfet olduğunu belirten Tekin, "Tamamen rant yasası çıkarıldı. Ranta dayalı bir yasa olunca bütün belediyeler şu anda borç batağında. İstanbul Belediyesi'nin sahibi olduğu bütün gayrimenkulerinin üzerinde haciz var. Bu da şu demektir: İstanbul belediyesi borçlarını ödeyebilecek durumda değil. Alelacele gayrimenkullerini satışa çıkaracak. Bu gayrimenkullerle borçlarını ödemesi de mümkün değil" dedi.

Bu kentte hava alamayacak mıyız?

Tekin, TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar'ın dünkü açıklamasında, Ali Sami Yen Stadı için "Galatasaraylılar parayı versinler yeşil alan yapalım" şeklindeki sözlerini eleştirerek, şöyle konuştu:

"Sana sesleniyorum sayın başkan. İngiltere'ye gidin, Paris'e gidin, orada çok güzel yeşil alanlar var. Onun bir parçasını plan tadilinde paraya çevirin trilyonlar eder. Kenti yönetenler böyle mi bakacak? Bu kentte hava almayacak mıyız? Herşey para. Rant sağlayacaksınız bütün herkese, belediyeyi borç batağına sürükleyeceksiniz, ondan sonra döneceksiniz İstanbul'un yesil alanlarını satışa çıkaracaksınız. Böyle bir vicdan olabilir mi, böyle belediyecilik anlayışı olabilir mi? Şimdi okulları satacaklar. Geriye ne kaldı? Camiler. Yakında da camileri satarız. Sata sata borç ödenir mi?"

Bir başka basın mensubunun "Satılacak olan arazilerin değerinin altında ihale edildiği yönündeki iddialar" olduğunu sorması üzeri Tekin, "Emlak bedelleri sorulduğunda gerçekten komik rakamlara satılmış. Bundan sonra ki satışları da izliyoruz. Eğer hukuk ve yargı varsa biz de gereğini yapacağız" şeklinde cevapladı.

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/tekinden-rant-yasasi-iddiasi-_78236.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!