Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

'Türkiye'deki Konutların Yarısı Yenilenmeli

TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, ''Türkiye'de şehirlerde bulunan 14,5 milyon konutun yarısının yenilenmesi gerekiyor'' dedi.

NTV
'Türkiye'deki Konutların Yarısı Yenilenmeli

TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, ''Türkiye'de şehirlerde bulunan 14,5 milyon konutun yarısının yenilenmesi gerekiyor'' dedi.

Bayraktar, Türkiye'nin genel konut profiline bakıldığında şehirlerde 14,5 milyona yakın konut bulunduğunu kaydederek, Türkiye'nin büyük bir bölümünün de deprem kuşağı üzerinde olduğunu söyledi.

''Türkiye'de şehirlerde bulunan 14,5 milyon konutun yarısının yenilenmesi gerekiyor'' diyen Bayraktar, bu bölgelerde oturanların katılımı da sağlanarak, toplumsal bir anlayışla kentsel ve gecekondu dönüşümünün sağlandığını anlattı.

TOKİ'nin ürettiği 420 bin konutun küçümsenemeyeceğini dile getiren Bayraktar, ''TOKİ'nin ürettiği 420 bin konut 16 tane 100 bin nüfuslu şehir demektir'' dedi.

Bayraktar, Türkiye'de esas sorunun barınma ihtiyacı olanların ev alacak paralarının olmaması olduğunu belirterek, bu nedenle yaptıkları evlerin de belli bir sınıfa hitap ettiğini ve birbirine benzediğini söyledi.

Ali Sami Yen arazisi

Bayraktar, Seyrantepe'deki stadı Gençlik Spor Genel Müdürlüğü adına yaptıklarını belirterek, Seyrantepe'deki projeyi TOKİ'nin kendi parasıyla finanse ettiğini ve oradaki işin de yürüdüğünü söyledi.

Ali Sami Yen Stadının bulunduğu alanı da satacaklarını ve 16 Nisan'da da ihalesinin yapılacağını anımsatan Bayraktar, stadın viyadüğe yakın tarafının park yapılacağını, diğer bölümünün ise rezidans, home ofis gibi değerlendirileceğini ve ayrıca bir de çarşı yapılacağını anlattı.

Bayraktar, arazi satışının gerçekleşmemesi durumunda ikinci yöntem olan arsa satışı karşılığı hasılat paylaşımlı projeyi deneyeceklerini belirterek, bu tür projeyi de Türkiye'de TOKİ'nin gündeme getirdiğini ifade etti.

Hem Ali Sami Yen hem de Seyrantepe'yi Galatasaray'a veremeyeceklerini, çarkın dönmesi gerektiğini dile getiren Bayraktar, ''Galatasaraylılar ve sporseverler parayı toplarlar, TOKİ'ye verirler. O zaman stadı yaparız, Ali Sami Yen'i de yeşil alan yaparız'' şeklinde konuştu.

Ayrıca ''Ataköy'de biz hiçbir yeşili alanı satmadık'' diyen Bayraktar, Emlak Bankası'nın açıklarını kapatmak için TOKİ'ye devredilen, insanlar tarafından yeşillendirilen alanların var olduğunu ve orada 2 parsel sattıklarını belirten Bayraktar, başka parsel satmadıklarını da dile getirdi.

 

ETİKETLER: gayrimenkul
http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiyedeki-konutlarin-yarisi-yenilenmeli_78168.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Newlux PC Modüler Paneller

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!