Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Tekirdağ'da 'Ormanlık Alan Yok Ediliyor' İddiası

Tekirdağ'ın Malkara ilçesine bağlı Karacagür Mahallesi'nde yer alan ve 'bozuk orman' olduğu gerekçesiyle 2 kişiye 49 yıllığına kiraya verilen 900 dekarlık arazideki çalılıklar ile meşe ve gürgen ağaçlarının yerinden sökülmesine mahalleli tepki gösterdi.

yapi.com.tr
Tekirdağ'da 'Ormanlık Alan Yok Ediliyor' İddiası

Tarım ve Orman Bakanlığı Tekirdağ İl Müdürlüğü'nce Malkara ilçesinin kırsal Karacügür Mahallesi sınırlarında kalan ve 'bozuk orman' olarak belirlenen 900 dekarlık arazi, 2013 yılında proje üretilerek, ağaçlandırma çalışması başlatılması için Karacagür'de yaşayanlara tahsis edildi. Köylülerin, iddiaya göre, proje üretip ağaçlandırma çalışması başlatmadığı gerekçesiyle arazi, o dönemde ilk müracaat eden 2 kişiye 500 ve 400 dekar olmak üzere 'özel ağaçlandırma tahsisi' ile 49 yıllığına kiraya verildi.

"Ağaçlarımız sökülüyor"
DHA'da yer alan habere göre arazinin kiralandığı kişiler, ormanda temizlik çalışması başlatarak, iş makineleriyle 'bozuk orman' olduğu belirtilen alandaki ağaçları temizleyip, büyük ağaçları da kepçelerle yerinden söktü. Köylüler ise bölgenin 'bozuk orman' olmadığını, meşe ve gürgen ağaçlarının kesildiğini iddia etti. Alanın ormanlık vasfını yitirmediğini ve ağaçların yok edildiğini öne süren Karacagür Mahallesi'nin muhtarı Ethem Öner, "Burada orman vasfını yitirmiş, diye kiraya verildi. Burada ne olduğunu tam olarak bilmiyoruz. Burada ağaçlar yerinden sökülerek, çıplak bir arazi durumuna getiriliyor. Elimize ulaşan resmi bir yazı da yok. Ne olup gittiğini bilmiyoruz. Vatandaş tepkili, bu ormanın yok olmasını istemiyor. Vatandaş bu ormanı yıllarca korudu ve bir ağaç dahi kesmedi. Bu ormanı koruduk kolladık ama şu anda yok ediliyor. Ağaçlarımız sökülüyor. Burada meşe, gürgen ve ardıç ağacı var. Makilik bir alanda değil, biz öyle görüyoruz. Orman Müdürlüğü'nden bize ulaşan yazıda yok. Ne olup bittiğini bilmiyoruz. Köy olsaydık yetkilerimiz fazlaydı fakat mahalle olduğumuzdan şu an yapacağımız fazla bir şey yok. Yetkililerden bu kıyımın durdurulmasını istiyoruz" diye konuştu.

ETİKETLER: tekirdağ malkara
http://www.yapi.com.tr/haberler/tekirdagda-ormanlik-alan-yok-ediliyor-iddiasi_168584.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü BTMSEAL Alfa Hibrit

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!