Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Tekirdağ'da Tarihi Bedesten Restorasyonunda Yıkım

Tekirdağ Belediyesi tarafından tarihi Rüstem Paşa Bedesteni (kapalı çarşı) üzerine yürütülen 'Bedesten ve çevresi koruma ve yaşatma' projesi dahilinde, yapıyı tarihi dokuya uygun olarak yeniden restore etmek üzere çalışmalara başlandı. Çalışmanın ilk ayağı ise, bedesten çevresindeki dükkanların 'tarihi dokuyu kapattığı' için yıkılmasıydı.

Zaman Gazetesi/Ferhat Akgün
Tekirdağ'da Tarihi Bedesten Restorasyonunda Yıkım

b>Tekirdağ Belediyesi tarafından tarihi Rüstem Paşa Bedesteni (kapalı çarşı) üzerine yürütülen 'Bedesten ve çevresi koruma ve yaşatma' projesi dahilinde, yapıyı tarihi dokuya uygun olarak yeniden restore etmek üzere çalışmalara başlandı. Belediye tarafından geçen yıl hazırlanarak Anıtlar Kurulu'ndan onayı alınan projenin çok kısa zamanda hayata geçirilmesi için çalışmalar hızlandırılmıştı. Bedesten esnafıyla geçen aylarda toplantı yapan Belediye Başkanı Ahmet Aygün, kiracılardan bedesten etrafındaki dükkânları boşaltmalarını istemişti. Rüstem Paşa Bedesteni çevresindeki dükkanların 'tarihi dokuyu kapattığı' için yıkılması yürütmesine ise dün başlandı.

Dükkan sahipleri yıkımın tebligattan hemen sonra olması nedeniyle tepki gösterdi. Kimi esnaf da yıkım ekiplerini görünce dükkan içerisindeki malzemelerini dışarı çıkarttı. Dükkanların boşalmasının ardından yıkım gerçekleşti. Tekirdağ'da bir meydanın olmadığını anlatan Aygün, bedesten çevresindeki binaların yıkılmasıyla bu sorunun ortadan kalkacağını kaydetti.

Belediye Meclis Sarayı'nda yapılan toplantıda dükkanlar ve kiralar ile ilgili de bilgi veren Belediye Başkanı Ahmet Aygün, yeni projenin daha canlı tutulabilmesi için elektrik, telefon, su vezneleri konumlandırılacağını ve bedestenin önünün açılarak Tekirdağ'a güzel bir görünüm kazandırmayı hedeflediklerini ifade etmişti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tekirdagda-tarihi-bedesten-restorasyonunda-yikim_58665.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!