Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Teklifte Sınır Yok!

Yıllar önce İzmir’i körfez vapurundan seyreden bir yabancı, parmağıyla koca körfezdeki tek yeşil alan olan Susuzdede’yi göstererek, “Buraya ev yapmayı unutmuşlar” demişti. Bunun unutmaktan kaynaklanmadığını belirtirken, nedenlerini anlatmakta zorluk çekmiştik. Belki de o bölge, yatır olduğu inanışından kaynaklanan bir kutsal korunma zırhı

Cumhuriyet EGE
Teklifte Sınır Yok!

Yıllar önce İzmir’i körfez vapurundan seyreden bir yabancı, parmağıyla koca körfezdeki tek yeşil alan olan Susuzdede’yi göstererek, “Buraya ev yapmayı unutmuşlar” demişti. Bunun unutmaktan kaynaklanmadığını belirtirken, nedenlerini anlatmakta zorluk çekmiştik. Belki de o bölge, yatır olduğu inanışından kaynaklanan bir kutsal korunma zırhı sayesinde yeşil kalabilmişti. Belki bütün yeşil alanlarda ağaçlara çaput bağlamalıydık; kim bilir?

Balçova'nın yamaçları

Gerçekten uçakla gelirken yukarıdan baktığınızda hiçbir kent, İzmir kadar çorak bir görüntü vermiyor. Durum böyleyken, hiç beklenmedik bir anda Balçova’nın yamaçları yapılaşmaya açıldı. Oysa son zamanlarda herkes İzmir’in ne kadar çorak ve yeşil yoksunu olduğundan yakınıyordu. Asıl ilginç olan, seçim öncesinde bulabildikleri birkaç metrekarelik boş alanı çimlendirerek üç beş ağaç ve çiçek diken belediyelerin tavrı. Şimdi bu belediyelerin yönetimleri, koskoca ormanlık alanların yapılaşmaya açılmasına, onay verdiklerinden olsa gerek, sessiz kalıyorlar. 12 Eylül’ün hukuksuzluğunun ve anti demokratikliğinin artıkları olan yamaçtaki o çirkin yapıların yanına yenileri gelecek ve bizim sosyal demokrat belediyelerimiz o çirkinliğe onay vererek ortak olacaklar. Yeşil alanları yapılaşmaya açmak isteyenlerin mazeretleri hiç tükenmiyor; “Canım burası da orman niteliğini kaybetti; artık orada tarım falan yapılmıyor çünkü su kalmadı; yanındaki arazinin sahipleri zengin oldu, bu adaletsizlik değil mi?”, bu mazeretlerin en belli başlıları.

Kente bakışı böyle olanların kent sorunlarına çözüm önerileri de sınır tanımıyor doğrusu. Bakıyorsunuz, İzmir kentinin “ekonomik ve sosyal yaşamının nabzını elinde tutan’’ kurumların temsilcileri, ilginç önerilerle ortaya atılıyorlar. Mesela Birinci Kordon, restoranlara gelenler için otopark olarak kullanılsın diyorlar. Ya da, Kültürpark’ın “kapalı” otoparka dönüştürülmesi yetmiyormuş gibi Lozan ve Montrö meydanlarının altının da otopark yapılmasını öneriyorlar. Bir başkası, körfezin denizin altından yapılacak tüp geçitle geçilmesini teklif ediyor. Ya da bütün kentin aç kapa denilen caddelerle donatılmasını.

Madem bu konuda sınır yok, ben de naçizane bir öneride bulunmak istiyorum. Bırakın kentin içinde orayı burayı otoparka, otoyola çevirmeyi, İzmir Körfezi’ni olduğu gibi dolduralım. Nasılsa geniş bir alan; bir kısmını yine gökdelenler ve alış veriş merkezleriyle donatalım. Bir kısmını altı şeritli otoban yapalım ki, araçlar bütün körfezi dolaşmak yerine İnciraltı’ndan Karşıyaka’ya dümdüz gidebilsinler. Kalan yerler otopark olarak düzenlensin. Birkaç yere de, eğer kalırsa, ağaç dikilebilir. Böylece herkes her yere arabasıyla kolaylıkla ve hızla gidebilir. Yayalar da sokağa çıkmayıversinler. Zaten çok fazlalar! Bu kentin gelişimine set çeken, ki bu öneriye de adım gibi eminim karşı çıkacaklardır, “istemezükçü’’lere de kulaklarımızı tıkayarak onları sonsuza dek susturalım.

Bakın ne otopark sorunu kalıyor, ne de otoban...

http://www.yapi.com.tr/haberler/teklifte-sinir-yok_70530.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!