Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Teknik Müşavirler Kalkınma Raporlarındaki Konuların Takibini İstedi

TOBB Türkiye Teknik Müşavirlik Meclisi, Meclis Başkanı Fatma Çölaşan başkanlığında toplandı. 10. Kalkınma Planı çalışmalarını yürüten Kalkınma Bakanlığı yetkililerinin de katıldığı toplantıda Çölaşan, sektördeki gelişmelere değindi ve mevzuat değişiklikleri hakkında bilgi verdi.

yapi.com.tr
Teknik Müşavirler Kalkınma Raporlarındaki Konuların Takibini İstedi

Toplantıda, Türkiye Müşavir Mühendisler Mimarlar Birliği tarafından düzenlenen ve TOBB tarafından da desteklenen Balkan Ülkeleri Konferansı, teknik müşavirliğin Türkiye’deki durumu ile Kamu İhale Kanunu ve Dünya Bankası’nın yeni kuralları gibi konular hakkında Dünya Bankası uzmanları ile yapılan görüşme, mevzuat değişiklikleri, TOBB tarafından düzenlenen Türkiye Sektörel Ekonomi Şurası gibi konular masaya yatırıldı.

Çölaşan ayrıca, Kalkınma Bakanlığı tarafından çalışmaları yürütülen 10. Kalkınma Planı hazırlıkları kapsamında gerçekleştirilen İnşaat Sektörü Özel İhtisas Komisyonu toplantıları ve hazırlanan Komisyon raporu hakkında değerlendirmelerde bulundu. Kalkınma Raporları’nda dile getirilen konuların ve hedeflerin takibinin yapılması gerektiğini vurgulayan meclis üyeleri de, özel sektörün bu raporu referans göstererek ilgili kamu kurumları nezdinde takibini yapmalarını önerdiler.

“Teknik müşavirlik kuruluşları gelişmemiş bir ülkenin geliştiği dünyada hiç görülmemiştir”

İnşaat sektörünün teknik müşavirler, müteahhitler ve malzeme tedarikçilerinden oluşan bir sektör olduğuna işaret eden sektör temsilcileri, teknik müşavirliğin en az müteahhitlik kadar irdelenmesi gerektiğini kaydetti. Toplantıda ayrıca, Dünya Bankası tarafından kullanılan “Teknik müşavirlik kuruluşları gelişmemiş bir ülkenin geliştiği dünyada hiç görülmemiştir” ifadesinin Özel İhtisas Komisyonu Raporu’nda yer alması istendi.

Toplantıda ayrıca, gelişmiş ülkelerde denenmemiş, uygulamaları görülmemiş yöntemlerin ve sistemlerin Türkiye için önerilmesine engel olunması gerektiği dile getirilirken, Türkiye’nin bu uygulamalardan çoğu zaman geri dönüşü olmayan ciddi zararlar gördüğü hatırlatıldı.

Teknik müşavirlik firmalarının bağımsız firmalar olmalarının önemine işaret eden Meclis Başkanı Fatma Çölaşan bağımsızlığın kararlarda ve şirketlerin finansmanın da aranması gerektiğinin raporda özelikle vurgulanmasını önerdi. Çölaşan, teknik müşavirlik hizmetlerinin tanımının da yeniden yapılması gerektiğini ifade etti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/teknik-musavirler-kalkinma-raporlarindaki-konularin-takibini-istedi_103758.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!