Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Yapı Denetim Firmaları Teknik Müşavirlik Kuruluşlarına Dönüşecek

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Yapı ve İmar Kanunu'nda yapılacak değişiklikle, yapı denetim firmalarını teknik müşavirlik kuruluşlarına dönüştürecek.

yapi.com.tr
Yapı Denetim Firmaları Teknik Müşavirlik Kuruluşlarına Dönüşecek

Yeni düzenlemeyle, yapı sahibi tarafından yürütülen yapı ruhsatı ve kullanma izni alma sorumluluğunu teknik müşavirlik kuruluşlarına verilecek. Gazete Habertürk'ün haberine göre Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, yaptığı yazılı açıklamada, yapı denetim firmalarında yapılacak değişiklikle teknik müşavirlik sisteminin geliştirileceğine dikkati çekerek, bu firmaların, yapı müteahhitliği, malzeme üreticiliği, satıcılığıyla yapı denetim laboratuvar işletmeciliği hariç, her türlü mimarlık ve mühendislik hizmeti sunan teknik müşavirlik kuruluşlarına dönüştürüleceğini vurguladı.

Bakanlık'tan yapılan açıklamaya göre, teknik müşavirlik kuruluşları bundan sonra zemin etüdü, harita, plan, arazi ve arsa düzenleme, proje hazırlama, geliştirme, kent tasarımı, yapılarda risk ve hasar tespiti, yapı güçlendirmeye ilişkin proje çalışmaları yapacak. Müşavirlik kuruluşları ayrıca, bünyesinde çalıştıracağı turizm uzmanıyla kullanım amacı değiştirilecek turizm amaçlı binalar için rapor düzenleyecek. Bu binalara atıl konut sertifikası verilerek, mevcut yapılar turizme kazandırılacak.

Afet riski altındaki alanların dönüşümünde görev almak isteyen müşavirlik kuruluşları, Bakanlık'tan lisans almaları durumunda yapıların riskli olup olmadığını tespit etme, güçlendirme ya da yıkımda alınacak tedbirleri içeren teknik raporları da düzenleyebilecek.   

http://www.yapi.com.tr/haberler/yapi-denetim-firmalari-teknik-musavirlik-kuruluslarina-donusecek_100997.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!