Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Temel Kazısından Tarih Fışkırdı

Milas'ta temel kazısı sırasında yapılan sondaj çalışmalarında tarihi kalıntılara rastlandı.

yapi.com.tr
Temel Kazısından Tarih Fışkırdı

Muğla'nın Milas İlçesi'nde bir inşaatın temel kazısı sırasında yapılan sondaj çalışmalarında, tarihi kalıntılara rastlandı. Eserlerin ortaya çıkması üzerine inşaat çalışmaları durduruldu ve kurtarma kazısına başlandı.

DHA'nın haberine göre, Atatürk Bulvarı'nda bulunan ve daha önce kafe olarak kullanılan alanda yeni bina yapılması için geçen aylarda inşaat çalışmalarına başlandı. 3'üncü derecede SİT alanı içinde yer alan inşaatın temel kazısı çalışmaları sırasında sondaj çalışmaları yapılırken tarihi kalıntılara rastlandı.

Antik döneme ait mimari kalıntı

Alandaki inşaat çalışmalarının durdurulduğunu ve kurtarma kazısının başlatıldığını belirten Milas Müze Müdürü Ali Sinan Özbey, "Milas İlçe merkezinde yer alan 3'üncü derecedeki SİT alanında yeni yapılanma öncesinde taşınmaz sahibinin müzemize müraacatının ardından Milas Müze Müdürlüğü olarak sondaj çalışmalarına başladık. Bazı mimari kültür varlıklarının çıkması üzerine buradaki sondaj çalışmamızı kurtarma çalışmasına çevirdik. Bu çalışma kapsamında antik döneme ait mimari kalıntılarına ulaştık. Bunun aslında değişik dönemlerde tahrip olduğu kanaatindeyiz. Bununla ilgili çalışmalarımıza devam ediyoruz" dedi.

Roma Dönemine ait toprak kaplar çıktı

Kazı çalışması kapsamında bazı eski eserlere de rastladıklarını ifade eden Özbey, "Çıkan eserler arasında az sayıda Roma Dönemi'ne ait pişmiş toprak kap parçalarına rastladık. Mimari olarak oldukça geniş bir alana yayılan, ancak değişik dönemlerde tahrip edilmiş bir yapının varlığı tespit edildi. İlerde yapılacak kazılarda buranın ne olduğu ortaya çıkacak. Antik dönem içinde yapıya farklı fonksiyonlar verilmiş, eklentiler yapılmış. Bunlar tahrip olduğu için net bir şey söyleyemiyoruz. En kısa zamanda konuyu Muğla Koruma Kurulu'na iletip, onların yapacağı değerlendirmenin ardından buradaki çalışmaya farklı bir yol verebileceğiz" diye konuştu.

ETİKETLER: Muğla Milas
http://www.yapi.com.tr/haberler/temel-kazisindan-tarih-fiskirdi_107813.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!