Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Temeli Cumartesi Atılıyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından dünya standartlarında itfaiyecilerin yetiştirileceği Buca Toros'ta kurulacak itfaiye eğitim merkezinin temel

Yeni Asır
Temeli Cumartesi Atılıyor

b>İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından dünya standartlarında itfaiyecilerin yetiştirileceği Buca Toros'ta kurulacak itfaiye eğitim merkezinin temeli cumartesi günü düzenlenecek törenle atılacak.
Hollywood'taki film setlerini aratmayacak tesiste her türlü yangın ve doğal afete müdahale edebilecek şekilde eğitilecek itfaiye erleri aldıkları kaliteli eğitim sayesinde ülkemizdeki itfaiyecilik hizmetini Avrupa ve dünya standartlarına taşıyacak. 1 trilyon 649 milyar liraya malolacak tesiste deprem simülatöründen dağcılık eğitimine tren kazalarından gaz yangınlarına kadar her alanda eğitim verilecek.
Kurulacak tesisin bölgeye açık olacağını ifade eden İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Piriştina, "Her türlü doğal afete karşı eğitimin verileceği tesislerimiz sayesinde hem İzmir hemde eğitim verilen diğer illerin itfaiye teşkilatları acil durumlarda ilk müdahaleyi en iyi şekilde yapacak konuma gelecek" dedi.

Ülke geneline hizmet verecek
İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından Buca Toros'ta 70 dönümlük arazi üzerine kurulacak İtfaiye Eğitim Merkezi inşaatı 300 günde tamamlanacak. Aynı anda 100 itfaiye erinin eğitim görebileceği tesislerde kursiyerlere sanayi, petrokimya, endüstriyel, orman, gemi, metro, tünel yangınlarının yanı sıra doğal afet ve depremlerde ilk müdahale konusunda önce akademik ardından da uygulamalı eğitim verilecek. Bunların yanı sıra itfaiye erlerinin gerçeğe uygun koşullarda eğitim görebilmesi amacıyla yangınları simile eden bir de yangın evi inşaa edilecek. İtfaiye erlerine timler halinde ve birebir eğitim verilecek.

Türk ve Hollandalı uzmanlar eğitecek
Tesislerin tamamlanıp hizmete sokulmasıyla İzmir'deki itfaiyecilik eğitimi ve hizmet kalitesinin dünya standartlarına çıkarılması sağlanacak. Tesislerdeki eğitim kadrosu Türk ve Hollandalı uzman itfaiyecilerden oluşacak. Tesislerde ayrıca eğitim amaçlı Deprem Simülatörü, yıkık, yan yıkık ve enkaz halinde eğitim binaları, seyir alanları, depolama alanı, köpek barınakları ve köpek eğitim alanı, gaz yangınları eğitim alanı, çok amaçlı yangın eğitim alanı, konteyner, benzin istasyonu, endüstriyel yangınlar eğitim alanı, LPG tankları bulunacak. Ayrıca LPG'yle çalışan araçlar temsili yangınlarda obje olarak kullanılacak. Deprem Simülatörü sayesinde eğitime alınan itfaiye eri gerçekmiş gibi depremi yaşayacak.

Parmakla gösterilecek
Tesislerde ayrıca derslikler, yemekhaneler, laboratuvar, ambulans kurtarma aracı ve 6 araçlık itfaiye aracı garajı, Eğitim araçları bakım atölyesi, motorlu araçlar bakım atölyesi, kompresör odası, yangın donanımları bakım odası, yangın donanımları deposu, hava tüpleri bakım odaları, trafik kazaları eğitim alanı, otoyol kazaları eğitim alanı, tren kazaları eğitim alanı, tünel kazaları eğitim alanı, hurda araç deposu ile dağcılık eğitim alanı ve güvenlik noktaları bulunacak. Tesis tamamlandığında ülke geneline hizmet verebilecek, parmakla gösterilir bir yer haline gelecek.


http://www.yapi.com.tr/haberler/temeli-cumartesi-atiliyor_2962.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!