Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Teos, 8 Ay Sonra Yat Kabul Edecek

Seferihisar'ın Sığacık koyunda yapımı süren Teos Marina inşaatında yüzde 70'lik fiziki gerçekleşme seviyesine ulaşıldı. Limanın 25 yıllık işletmesini üstlenen Kolin İnşaat'ın 12 milyon dolar harcadığı limanın önümüzdeki Nisan ayına kadar tamamlanarak hizmete girmesinin planlandığı açıklandı.

Yeni Asır Gazetesi
Teos, 8 Ay Sonra Yat Kabul Edecek

Seferihisar'ın Sığacık koyunda yapımı süren Teos Marina inşaatında yüzde 70'lik fiziki gerçekleşme seviyesine ulaşıldı. Limanın 25 yıllık işletmesini üstlenen Kolin İnşaat'ın 12 milyon dolar harcadığı limanın önümüzdeki Nisan ayına kadar tamamlanarak hizmete girmesinin planlandığı açıklandı. İzmir Ulaştırma Bölge Müdürü Ömer Tekin, "Yat limanı, hem Sığacık'ı, hem de Seferihisar'ı sağladığı gelir ve istihdamla geliştirecek. Bu turizm beldesinde 400 teknelik cazibe merkezi yaratıyoruz" dedi.

Yüzer iskele

Teos Marina'nın yapımını dikkatle takip ettiklerini belirten Tekin, marinaya Akkum kısmından bir yol açmak istediklerini belirek, "Önümüzdeki yıldan itibaren yat kabul etmeye başlayacak liman, bölge için çok büyük bir gelir kaynağı olacak. Sığacık, bölgemizin önemli bir cazibe merkezi olacak. Ayrıca yatçılar bu limanda istedikleri her şeye kolayca ulaşabilecek" diye konuştu.

Sığacık Yat Limanı'nın 1996 yılında başlatılan altyapı inşaatı Zihni Üstünoğulları A.Ş. tarafından yapıldı. 2003 yılında tamamlanan beton gövde, 525 metre uzunluğunda rıhtım ve Kanada'dan ithal edilen 5 yüzer iskeleden oluşan altyapı inşaatı 7 milyon 700 bin TL'ye mal oldu. 400 yat kapasiteli limanın yatçıların ihtiyaçları için gereken diğer hizmetlerin ihalesi ise 24 Nisan 2006'da gerçekleştirildi. İhaleye Kolin İnşaat, Ulusoy-Global Ortaklığı, Park Grubu, Setur, İçtaş ve Zihni Üstünoğulları A.Ş olmak üzere 6 büyük firma teklif verdi. 5 milyon 296 bin dolar teklifi ile ihaleyi kazanan Kolin İnşaat, limanın 25 yıllık işletme hakkını elde etti.

Limanın ihalesini 2006'da kazanan Kolin İnşaat, Ulaştırma Bakanlığı ile sözleşmeyi ise 12 Ocak 2007'de imzalayabildi. Ancak 1.5 yıl da bürokratik işlemler ve Milli Emlak Müdürlüğü ile yazışmalar sürdü. Yer teslimini 30 Temmuz 2008'de alabilen Kolin, inşaatlarını başlattı. Kolin, yatçılar için depo, kafeterya, festival alanı, helikopter pisti, biyolojik arıtma, çok sayıda dükkan ve alışveriş merkezi inşa edecek. Kuruluş, 12 milyon dolarlık yatırım yapacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/teos-8-ay-sonra-yat-kabul-edecek_71446.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!