Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Teos'ta Tarihi Bile Satıyorlar

CHP Seferihisar İlçe Başkanı Koray Acaroğlu, ilçede "Tanrılar Şehri" olarak adlandırılan Teos'ta bulunan ve yapılan kazılarda tarihi eserlere rastlanan belediyeye ait bir arazinin 20 milyon YTL'ye İngilizler'e satılmak istendiğini iddia etti.

Birgün Gazetesi/Erkan ÇınarHP Seferihisar İlçe Başkanı Koray Aca-roğlu, ilçede "Tanrılar Şehri" olarak adlandırılan Teos'ta bulunan ve yapılan kazılarda tarihi eserlere rastlanan belediyeye ait bir arazinin 20 milyon YTL'ye İngilizler'e satılmak istendiğini iddia etti.

İlçe Başkanı Koray Acaroğlu, Teos bölgesindeki 210 dönümlük belediyeye ait arazinin satışı için belediye encümenine yetki verildiğini, bu kapsamda arazinin 20 milyon YTL'ye satışı için İngilizlerle görüşmelerde bulunulduğunu öne sürdü.

'Satış kararı iptal edilmeli'

Arazide belediye işçileri tarafından yapılan kazıda, yüzeyin 50 santimetre altında 3 bin yıllık olduğu tahmin edilen mermer lahit bulunduğunu belirten Acaroğlu, şunları söyledi:

"Tarihi satamazlar. Belediyenin satış kararı iptal edilmeli. Arazide lahidin bulunması, tarihi değerinin kanıtıdır. Yüzlerce mezar ve arkeolojik buluntunun yeryüzüne çıkmayı beklediği yerin satışa çıkarılması, siyasi ve keyfi bir karardır. Burası açık hava müzesi olmalı. Aldığımız bilgilere göre, Belediye Başkanı Hamit Nişancı tarafından İngilizler ile bu arazinin pazarlığı yapılıyor."

Koray Acaroğlu, Seferihisar Belediyesi'nin bu arazinin satışına ilişkin işlemleri karşısında başta İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve meclis üyelerini göreve çağırdığını söyledi.

'Sakınca yoksa satarım'

Beferihisar Belediye Başkanı Hamit Nişancı, belediye meclisinden 1 yıl önce turistik alanlara tesis yapılması için belediyeye ait alanların satışı, kiralanması veya işletmesi için yetki aldıklarını belirterek, "Yatırımcılara yer verebilmek için öncelikle buranın temiz olması gerekir. İçinde tarihi buluntular olduğunda, o yeri alan kişi veya kuruluşun açacağı davalarla bile uğraşamayız" dedi. Turistik tesis alanı olarak belirlenen arazide şu an İlçe Müze Müdürlüğü elemanlarıyla 40-45 kişilik ekibin kontrollü kazı yaptığını bildiren Nişancı, şöyle dedi:

"Buranın temiz ve kontrollü olduğuna dair yazının alınması için çalışılıyor. İnşaat yapılmasında sakınca bulunmadığı belirlenirse uygun bir proje geliştirerek, ciddi yatırımcılara vermeyi düşünüyoruz. İlçemde, Didim ve Bodrum'da olduğu gibi yasal engel bulunmayan yerlerde yabancıların mülk alması ve ilçemize yerleşmelerinden mutlu olacağımı söylüyorum. Biz ilçe menfaatine olacak her türlü proje için destek vermeye dünden hazırız."

http://www.yapi.com.tr/haberler/teosta-tarihi-bile-satiyorlar_49369.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!