Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

TEPAV: Türkiye, Polonya'nın Ardından Avrupa'nın En Başarılı Ülkesi

Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV), Türkiye'nin analiz edilen 40 ülke arasında etkileyici bir büyüme performansı sergilediğini ve Polonya'nın ardından Avrupa'nın en başarılı ülkesi olduğunu bildirdi. TEPAV'dan yapılan yazılı açıklamada Ekonomi Politikaları Analisti Sarp Kalkan ile TEPAV Araştırmacısı Ayşegül Dinççağ'ın ''Büyüme

yapi.com.tr / AA
TEPAV: Türkiye, Polonya'nın Ardından Avrupa'nın En Başarılı Ülkesi

Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV), Türkiye'nin analiz edilen 40 ülke arasında etkileyici bir büyüme performansı sergilediğini ve Polonya'nın ardından Avrupa'nın en başarılı ülkesi olduğunu bildirdi. TEPAV'dan yapılan yazılı açıklamada Ekonomi Politikaları Analisti Sarp Kalkan ile TEPAV Araştırmacısı Ayşegül Dinççağ'ın 'Büyüme Rakamları Üzerine Karşılaştırmalı Bir Değerlendirme' konulu çalışması hakkında bilgi verildi.
    
Çalışmada Türkiye'deki üretim ve ihracat toparlanması ile diğer ülkelerin karşılaştırıldığı belirtilen açıklamada, ülkemizin 2009'da en hızlı daralan 10'uncu, 2010'da ise en hızlı toparlanan 5'inci ekonomi olmasının önemine dikkati çekildi. Bu durumun Türkiye ekonomisinin iç pazarının ne kadar önemli olduğunu ve adaptasyon kabiliyetinin yükseldiğini bir kez daha kanıtladığı belirtilen açıklamada, şu görüşlere yer verildi:
    
''Bu dönemde yüksek büyümeyi ve ihracat artışını sağlayabilen Çin, Hindistan gibi Doğu Asya ülkeleri ve bu ülkelere tedarik sağlayan Latin Amerika ülkeleri, en başarılı ülkeler olarak göze çarpmaktadır. Bu dönemin en başarısız performansı ise halen borç kriziyle uğraşan Avrupa ülkeleri ile Rusya ve Kanada'dan gelmiştir. Avrupa ülkeleri arasında yüksek büyüme performansı gösteren iki ülke dikkati çekmektedir. Polonya'nın kriz döneminde süreklilik arz eden büyüme performansının ardından en başarılı ülke Türkiye'dir. Türkiye, düşük büyüme, düşük ihracat artışı gerçekleştiren ülkelere toplam ihracatının yüzde 45'ini yapmakta, bu ülkelerin krizden kötü etkilenmesi ve halen krizin içinde olmaları da Türkiye'nin ihracatını doğrudan etkilemektedir. Buna rağmen Türkiye'nin kriz öncesindeki üretim düzeyinin yüzde 7,1 üzerine çıkmış olması oldukça önemlidir.''
    
Toparlanmada iç tüketim raporu
    
Açıklamada, krizde toparlanma sürecinin Türkiye açısından iç tüketime dayalı olarak gerçekleştiğine de vurgu yapıldı. Türkiye'nin üretim toparlanması açısından 40 ülke arasında 9'uncu ülke konumunda olduğu ifade edilirken, ihracattaki toparlanma açısından 33'üncü sırada yer almasının ise oldukça düşündürücü olduğu belirtildi. Bunun cari açık ve diğer makroekonomik dengeler üzerinde ciddi bir baskı yarattığı kaydedilen açıklamada, ''Önümüzdeki dönemde Avrupa'da toparlanma gözlenmesi durumunda ihracatın da büyümeye olumlu etki yapması sağlanabilecektir. Ancak, hem Avrupa'da devam eden borç krizi, hem de diğer önemli ihracat pazarımız olan Ortadoğu ülkelerinde yaşanan siyasi belirsizlikler Türkiye açısından risk oluşturmaktadır'' denildi.

ETİKETLER: ekonomi kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/tepav-turkiye-polonyanin-ardindan-avrupanin-en-basarili-ulkesi_86587.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!