Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Termik Santrallerde 2 Ayda 2 Patlama

Çanakkale’nin Çan ilçesindeki termik santrallerde son 2 ayda 2 patlama oldu. Yeni santrallerin planlandığı bölgede, hastalıkların arttığına dikkat çekildi.

yapi.com.tr
Termik Santrallerde 2 Ayda 2 Patlama

Dünya yenilenebilir enerjiye yönelirken Türkiye’de termik santral ısrarı Çanakkale ’yi de olumsuz etkiliyor. Cennet koylarıyla anılan kent son günlerde termik santral patlamalarıyla gündemde. Çevre sakinleri “Bölgede birçok termik santral projesi mevcut, şu an çalışan santralların zararları dahi ciddi anlamda görülmekte iken diğer projeler hayata geçtiğinde telafisi imkânsız zararlar artmaya devam edecek” diyor.

Çanakkale ’nin Çan ilçesindeki termik santrallarda son 2 ayda 2 patlama gerçekleşti. Çan’da, bir termik santrala ait kazan binasında bakım onarım çalışmaları sırasında basınçlı su hattında geçen hafta meydana gelen patlama nedeniyle bir işçi öldü, bir işçi yaralandı. Avusturya’da 15 yıl çalıştıktan sonra çevrecilerin tüm itirazlarına karşın devreye alınan Çan-2 Termik Santralı’nda geçen eylül ayında kömürlerin depolandığı bölümde çıkan yangınla birlikte patlama meydana geldi. 6 işçi yaralandı. Bölge sakinleri, santral projesine 2015 yılında “Çevresel Etki Değerlendirmesi Olumlu” kararı verildiği günden beri mücadele ediyor. Hatta İda Dayanışması Derneği, Madra Dağı ve Kaz Dağı Belediyeler Birliği ile TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası bu kararın ve santral projesinin iptali istemiyle dava açtı. Dava mahkeme tarafından reddedildi ve Danıştay tarafından da bu karar onandı.

"Doğamıza sahip çıkacağız"
Cumhuriyet gazetesine konuşan bölge sakini ve İda Dayanışması Derneği avukatı Ali Furkan Oğuz, özetle şu ifadeleri kullandı: “Hava kirliliğinin 20 yıldır ciddi boyutlara geldiği Çan ’da ne yazık ki bugünlerde 3. termik santral projesi konuşuluyor. Kısacası Çan , termik santral patlamaları ile ve Kaz Dağları’nın eteklerinde olmasına rağmen hava kirliliği ile ölüme terk edilmiş durumda. Bu ikinci patlama ile ülkemizdeki projelerin denetlenmediğini bir kez daha görüyoruz. Vermiş olduğumuz ekoloji mücadelesinde 50’ye yakın dava açtık. Bu davaların 12 tanesi termik santral projelerine ilişkin. Yenice Çırpılar termik santral projesi için de bölgede sulama projesi gerçekleştiren özel idare toprak koruma kurulu toplantısında olumlu karar verebiliyor. Yaşadığımız ve ait olduğumuz topraklara sahip çıkmak borcumuz. Yaşamımıza ve doğamıza sahip çıkmaya devam edeceğiz.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/termik-santrallerde-2-ayda-2-patlama_168611.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü BTMSEAL Alfa Hibrit

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!