Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Tersane İnşasına Arazi Teşviki Geliyor

Maliye Bakanlığı, Hazine arazilerinin tersane inşa edilmesiyle ilgili kullanılmak üzere 30 yıllığına tahsis edilmesine imkan sağladı. Hazine

NTV-MSNBCb>Maliye Bakanlığı, Hazine arazilerinin tersane inşa edilmesiyle ilgili kullanılmak üzere 30 yıllığına tahsis edilmesine imkan sağladı.

Hazine’nin mülkiyetinde ya da Devletin tasarrufu altında bulunan araziler, Denizcilik Müsteşarlığı tarafından uygun görülecek özel sektör tersane yatırımları için ön izin, kuralama, kullanım izni ve irtifak hakkı verilerek tahsis edilebilecek. Maliye Bakanlığı’nın “Hazine Arazilerinin Tersane Yatırımlarına Tahsisinde Uygulanacak Esas ve Usullere İlişkin” Tebliği, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı. Tebliğ,Hazine’nin özel mülkiyetinde olan veya devletin hüküm ve tasarrufu altında bulunan yerlerde, Denizcilik Müsteşarlığı’nca da uygun görülecek projeye dayalı olarak tersane yapmak isteyen gerçek ve özel hukuk tüzel kişilerin proje hazırlamasına, bu kişelere bedeli karşılığında ön izin verilmesine, kiralama yapmasına ve kullanma izni verilmesine ilişkin hükümleri kapsıyor.

Hazine malı ve tersane yapılamsına ilişkin yerlerde ön izin verilmesi konusunda Maliye Bakanlığı, Denizcilik Müsteşarlığı, tersane yatırıma ilişkin teknik ve mali unsurları içeren ayrıntılı taslak çalışmayı (avan proje) sunmaları için yatırımcılara ilan yoluyla duyuracak.

Yatırımcının, başvurusu incelenerek, ön izin süresi başlatılacak. Bu süre içinde tüm yükümlülükleri yerine getiren yatırımcı, Maliye Bakanlığı’ndan kiralama yapılması, kullanma izni verilmesi veya irtifak hakkı tesis edilmesi talebinde bulunacak.
Ön izin belgesi, ilk veya uzatılan dönemlere ilişkin yıllık tahmini ön izin bedeli, toplam proje maliyet bedelinin binde 5’inden az olmamak üzere Bakanlıkça belirlenecek.
Toplam proje maliyet bedelinin yüzde 5’nden az olmamak üzere, ilk veya uzatılan dönemlere ilişkin ön izin bedeli, proje maliyet bedelinin yüzde 1’inden az olamayacak kullanma izni ve irtifak hakkı bedeli yine bakanlıkça belirlenecek.

Kira, kullanma izni ve irtifak süreleri ise 30 yıldan fazla olamayacak. Yatırımcı tarafından kiralama, kullanma izni veya irtifak hakkı sözleşmesinde belirlenen hükümlere aykırı davranılması veya yatırımcının kendi isteğiyle yatırımdan vazgeçmesi halinde sözleşme iptal edilecek ve alınan teminatlar, Hazine’ye irat kaydedilecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tersane-insasina-arazi-tesviki-geliyor_17384.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!