Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Tersane İşçilerinden 'Ölüm' Eylemi

Yedi ayda tersanelerde 15 işçinin ölmesi üzerine işçiler tersane önünde slogan atıp sembolik bir tabut bıraktı.

Radikal Gazetesi
Tersane İşçilerinden 'Ölüm' Eylemi

uzla Tersanesi'nde son günlerde meydana gelen işçi ölümlerine karşı işçiler eylem yaptı. Son olarak 13 Şubat'ta 700 kişinin çalıştığı Dearsan Tersanesi'nde Cevat Toy adlı işçi çalıştığı iskeleden düşüp ölmüştü. Arkadaşlarının ölümünü ve bu bölgede yaşanan benzer olayları protesto etmek için tersane önünde dün sabah toplanan 100'e yakın işçi ve sendikalar ortak bir basın açıklaması yaptı. Grup adına konuşan Limter-İş Sendikası Başkanı Cem Dinç, yedi ayda 15 kişinin öldüğünü söyledi.
Dinç, "Kuralsızlığın kural haline geldiği tersanede hükümet sessiz kalmaya devam ettikçe iş cinayetleri artarak devam edecek" dedi. Basın açıklamasınından sonra 'Vahşet durdurulsun, sorumlular yargılansın', 'İşçiler birleşin, ölümleri durdurun', 'Artık ölmek İstemiyoruz' sloganları atan işçiler Cevat Toy'un sembolik tabutunu Dearsan Tersanesi önüne bıraktı. İşçilerden Durmuş Gözakyıldız, "İşyerinde bize emniyet kemeri bile alınmıyor. Kemer sadece 5 YTL. Her an ölüm korkusuyla yaşıyoruz" derken, başka bir işçi Havin Suer'se şunları söylüyor: "Sigortalar sadece ayda beş gün yatıyor. Sigortalarımızın yapılması bile bize yeter."
Abdülkerim İpek "Tersanedeki yangın tüplerini ayırt edemiyoruz. Yangın tüplerinin rengi siyah. Biz onu gaz tüpü sanıyoruz. Bu bile gözardı ediliyor" diyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tersane-iscilerinden-olum-eylemi_59538.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!