Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

TESK Genel Başkanı: Mobilya Sektörü Desteklenmeli

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, mobilya sektörünün destek beklediğini belirterek, sektör teşvik edildiği takdirde işsizliğin yüzde 30 düşmesinin sağlanacağını kaydetti. Palandöken, yazılı açıklamasında, mobilya sektörünün satışlarının yüksek olması gereken yaz aylarında beklenen verimin

yapi.com.tr / AA
TESK Genel Başkanı: Mobilya Sektörü Desteklenmeli

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, mobilya sektörünün destek beklediğini belirterek, sektör teşvik edildiği takdirde işsizliğin yüzde 30 düşmesinin sağlanacağını kaydetti. Palandöken, yazılı açıklamasında, mobilya sektörünün satışlarının yüksek olması gereken yaz aylarında beklenen verimin alınamadığını belirtti.

''Bayram geçti, yaz bitti. Mobilya sektörünün en hızlı olması gereken dönemde elle tutulur, gözle görülür bir iş yok'' görüşünü ifade eden Palandöken, daha önce 150 bine yakın çalışanı, 20 bin iş yeri olan 7 bin dönüm üzerine kurulu Türkiye'nin en büyük mobilya üretim merkezi Ankara Sitelerde bugün işletme sayısının 15 bine, çalışan sayısının 50 binler civarına düşerek küçüldüğünü bildirdi. Palandöken, Siteler esnafının sorunu çözüldüğü takdirde 2009'da 400 bin dolar olan ihracatı bir milyar dolara çıkarabilecek üretim gücü olduğunu, Ankara'daki işsizlik oranının da yüzde 50 oranında çözüleceğini ifade etti.

Avrupa'da ihracatta İtalya'yı yakalama hedefi olan ve tarımdan sonra en fazla istihdam sağlayan mobilya sektörünün destek beklediğini kaydeden Palandöken, ''Ülke ihracatının en fazla yükseldiği dönemde bile yeterince destek alamayan mobilya sektörümüz teşvik edildiği taktirde işsizliğin yüzde 30 azalmasını sağlayacaktır. Çünkü ham ahşaptan meydana getirdiği mobilya el emeğinin ürünüdür'' görüşünü bildirdi. Esnafın kredi almakta sorunlar yaşadığını, bu sorunların acilen kaldırılması gerektiğini dile getiren Palandöken, şunları kaydetti:

''Ülke genelinde olduğu gibi sitelerdeki esnafımızın da en büyük sorunlarının başında sosyal güvenlik primleri gelmektedir. Arkası yazılan çek ve senetler sicili bozduğu için krediye ulaşmada zorluk çıkarmaktadır. Yüksek enerji fiyatlarının düşürülmesinin yanında esnafımızın yanında çalıştırdığı işçilerin sigorta primlerine devlet mutlaka katkı sağlayarak sahip çıkmalıdır. Aksi halde mobilya sitelerindeki sorunu çözmek mümkün değil.''

ETİKETLER: kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/tesk-genel-baskani-mobilya-sektoru-desteklenmeli_82619.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!