Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

THBB: Kalitesiz Beton Bina Maliyetlerini Arttırıyor

Türkiye Hazır Beton Birliği’nin (THBB) İnşaat Mühendisleri, Müteahhitler ve Şantiye Sorumluları için İzmir Princess Oteli’nde düzenlediği Beton Sem

Ticaretb>Türkiye Hazır Beton Birliği’nin (THBB) İnşaat Mühendisleri, Müteahhitler ve Şantiye Sorumluları için İzmir Princess Oteli’nde düzenlediği Beton Seminer’inde konuşan Türkiye Hazır Beton Birliği Genel Sekreteri Ferruh Karakule, “Kalitesiz elde yapılan dayanıklığı düşük beton kullanımı bina yapım maliyetlerini düşürmemekte, aslında maliyetlerinin yüzde 4-7 oranında hazır betona göre yükseltmektedir” dedi.

Türkiye’de deprem bölgesi olması dolayısıyla hazır beton kalitesinin C20 ve üstü olarak yapılmasının karara bağlandığı ifade eden Karakule, bilgisizlik ve eğitim eksikliği nedeniyle yapılarda bu standardın kat kat altında beton kullanıldığını ve birlik olarak düzenledikleri eğitim seminerleri ile sektörde çalışanları bilgilendirme çalışmalarına devam edeceklerini açıkladı. THBB’nin Türkiye’deki hazır beton kullanımını arttırmak, tanıtım ve teknik çalışmalar yaptığını söyleyen Karakule, “THBB üyeleri Türkiye’deki yıllık hazır beton üretiminin yaklaşık yüzde 75’ini temin eden 70’i aşkın firma ve bunlara ait 280’e yakın üye tesisi bulunmakta. Birlik Kalite Güvence Sistemiyle, üyelerinin üretim kalitelerini, üniversite öğretim görevlilerini yılda iki kez yaptırdığı ürün ve tesis denetimiyle takip etmekte” dedi. Konya’da zümrüt apartmanını örnek veren Karakule, “Binadaki beton dayaklıkığının C 7-8 seviyesinde olduğunu ve bölgede diğer binaların ise C 10 seviyelerinde beton kullanılmıştır” diye konuştu.

Ege Bölgesinde yaygın olarka kullanılan elle betonun ve bilgisizce beton uygulamalarının telafisi olmayan kayıplara yol açmasını engellemenin en etkin yolunun eğitm olduğunun altını çizen Karakule, “Türkiye’de Afet yönetmeliğinin değişikliği sonrası Türkiye’de beton sınıfları Avrupa düzeyine çıkarılmıştır. Avrupa deprem bögesi olmamasına rağmen beton sınıfları C 25 ve üstü olarak tespit edilmiş ve yüzde 80-90’larda bulunmaktadır. Türkiye’de ise bu oran çok düşüktür, Kardenizde 440 firma içinde yüzde 20 oranında C 25 kullanılmakta” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/thbb-kalitesiz-beton-bina-maliyetlerini-arttiriyor_10262.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!