Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

THBB’nin 37. Olağan Genel Kurul Toplantısı Yapıldı

THBB’nin 37. Olağan Genel Kurulu’nda konuşan Başkan Yavuz Işık, hazır beton sektörünün 2022 yılı verilerine göre 94 milyar liralık cirosu, 40 bine ulaşan istihdam hacmi ve yıllık 105 milyon metreküplük üretimiyle Avrupa’da liderliğini sürdürdüğünü söyledi.

yapi.com.tr
THBB’nin 37. Olağan Genel Kurul Toplantısı Yapıldı

Türkiye Hazır Beton Birliği’nin (THBB) 37. Olağan Genel Kurul Toplantısı 27 Nisan 2024 tarihinde THBB’nin İstanbul Kavacık’taki merkez binasında yapıldı. Genel Kurulda konuşan Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık, “Birliğimiz, kurulduğu günden bu yana hazır beton sektörünün gelişimi için çalışmaktadır. Üyelik kriterleriyle, hazır beton üreticileri için bir kalite çıtası ortaya koyan Birliğimiz, yaptığı çalışmalarla hazır beton üreticilerini ulusal ve uluslararası platformlarda temsil eden önemli bir sektörel kuruluş olmuştur.” dedi.

Konuşmasında ekonomik gelişmeleri değerlendiren Yavuz Işık, “Türkiye olarak enflasyonda hâlen istenilen noktadan uzağız. Ortalamada yüzde 58 olan mevduat faizi, yüzde 67 ticari kredi faiz oranına rağmen enflasyon hâlâ yüzde 68 seviyesindedir. Ekonomi yönetimi tarafından yapılan açıklamalarda yılın ikinci yarısından itibaren enflasyonunun düşeceği söylenmektedir. Geçtiğimiz yılın mayıs ayındaki aylık enflasyon on binde dört olduğu için bu yılın mayıs ayı enflasyonu, geçen yıl mayıs ayına göre neredeyse sıfır seviyesinde hesap edileceğinden, mayıs ayında enflasyon zirve yapacaktır. Ardından temmuz ve ağustos aylarında da geçen yılın aynı dönemlerine göre yüksek bir baz etkisi devreye girecek ancak bu, enflasyon canavarını yeniyoruz anlamına gelmemektedir. Hâlen canlı olan iç talep ve maliyet artışları enflasyonu yeniden yukarı çekebilecek düzeyde görünmektedir.” diye konuştu.

İnşaat sektörünün dinamosu, kentsel dönüşüm ve ülkemizdeki yapı stokunun yenilenmesi olacak
İnşaat sektörüyle ilgili değerlendirmelerini paylaşan THBB Başkanı Yavuz Işık, “Konut fiyatlarında pandeminin de etkisiyle 2020 yılından itibaren başlayan artış eğilimi 2022 yılında ivmelenerek devam etmiş ve 2022 yılının son çeyreğinde tepe seviyesine çıkmıştır. 2022 yılı sonundan itibaren konut fiyatlarının artış eğiliminde azalma başlasa da, geride bıraktığımız dönemde konut fiyatları ve konut maliyetlerinin artışı devam etmektedir.” dedi.

İnşaat sektöründe, deprem bölgesi ve kentsel dönüşümün yoğun olduğu iller dışında talebin hâlen zayıf göründüğünü ifade eden THBB Başkanı Yavuz Işık konuşmasına şöyle devam etti: “Konut talebinin düşük kalacağı ve bankacılık sektöründe konut talebini destekleyecek bir hamle gelmeyeceği beklentisi yeni projelere başlama iştahını düşürmektedir. Önümüzdeki dönemin finansal koşulları altında inşaat ve konut sektörünün ipotekli satışlar üzerinden yükselmesi mümkün değildir. Zira yılın ilk çeyreğinde ipotekli satışlardaki gerileme yüzde 53 seviyesine ulaşmıştır. Hâlihazırda inşaat sektörünün dinamosu, kentsel dönüşüm ve ülkemizdeki yapı stokunun yenilenmesi olacaktır. Konut arzındaki yavaşlamadan dolayı konut fiyatlarının yeniden yükselişe geçmemesi için bir yandan ülkemizde yapılan konut sayısında sürdürülebilir bir büyüme rakamı yakalanırken aynı zamanda yapı stokunun depreme hazırlanması gerekmektedir. Bunun için inşaat sektörüne önümüzdeki dönemde büyük bir görev düşecektir.”

Riskli yapıları hızlı bir şekilde yenileyerek başka felaketlerin önüne geçebiliriz
Kahramanmaraş depremleri nedeniyle 2023 yılına büyük bir üzüntüyle başladıklarını ifade eden THBB Başkanı Yavuz Işık, “Depremlerin yerini, zamanını ve şiddetini kesin olarak bilemediğimiz için riskli yapıların hızlı bir şekilde yenilenmesini sağlayarak başka felaketlerin önüne geçebiliriz. THBB olarak Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile koordineli bir şekilde Adıyaman’da bina hasar tespit çalışmalarına katıldık. Bu süreçte, hazır beton sektöründeki ürün kalitesine yönelik asılsız iddialarla ilgili açıklamalarımızla kamuoyunu aydınlattık. Allah, ülkemize-milletimize bir daha böyle acılar yaşatmasın.” dedi.

Yeni yapılacak yapılarla ilgili “Akademik Değerlendirme”yi kamuoyuna sunduk
Birliğin Bilim Kurulunda yer alan 45 akademisyen tarafından hazırlanan “Hazır Beton ve Depreme Dirençli Yapılar İçin Akademik Değerlendirme”ye dikkat çeken THBB Başkanı Yavuz Işık, “Bu Akademik Değerlendirme, yapıların, depreme dayanıklı olması için; işlevsellik, hizmet görebilirlik, her çeşit iç ve dış etkenlere direnç ve sürdürülebilirlik bakımından; ilgili standartlara ve şartnamelere uygunluğu sağlayacak deneyim ve yetkinlikte mühendislerden oluşan yönetim tasarım, yapım ve denetim ekibi tarafından inşa edilmesi zorunluluğuna dikkat çekmektedir. THBB olarak deprem bölgelerinde kullanılacak betonlarla ilgili görüşlerin yer aldığı, özellikle yeni yapılacak yapıların muhtemel bir depreme karşı dirençli olabilmesi için gerekli asgari koşulların paylaşıldığı ‘Akademik Değerlendirme’yi kamuoyunun bilgilerine sunduk.” şeklinde konuştu.

Avrupa’da liderliğimizi sürdürüyoruz
Türkiye Hazır Beton Birliği ve çalışmaları hakkında bilgiler veren THBB Başkanı Yavuz Işık, her yıl Hazır Beton Sektör Raporu hazırladıklarını ifade ederek, “Sektörümüz 2022 yılı verilerine göre 94 milyar liralık cirosu, 40 bine ulaşan istihdam hacmi ve yıllık 105 milyon metreküplük üretimiyle inşaat sektörüne ve buna bağlı olarak ülke ekonomisine büyük katkı sağlamaktadır. İnşaat sektörünün en temel kolu olan sektörümüz bu üretim hacmiyle, Avrupa’da liderliğini sürdürmektedir.” diye konuştu.

Kalite, belgelendirme ve sürdürülebilirlik gündemimizin başında yer alıyor
THBB’nin kalite ve belgelendirme hizmetlerine değinen THBB Başkanı Yavuz Işık, “Birliğimizin örnek denetim kuruluşu KGS, beton ve yan ürünlerine yönelik yurt içi ve yurt dışında denetimlerini sürdürmektedir. KGS tarafından 2023 yılında 460 sistem denetimi ve 1.264 ürün denetimi yapılmıştır.” dedi.

THBB’nin sürdürülebilirlik konusundaki çalışmalarını paylaşan THBB Başkanı Yavuz Işık, “Sürdürülebilirliğe gündemimizde öncelikli olarak yer veriyoruz. Üyesi ve Bölgesel Sistem Operatörü olduğumuz İsviçre merkezli Beton Sürdürülebilirlik Konseyi CSC ile çalışmalarımıza devam ediyoruz. 2023 yılında CSC’nin Belgelendirme Kuruluşu olan KGS tarafından 2 çimento üretim tesisinde, 2 beton üretim tesisinde ve 1 agrega üretim tesisinde CSC belgelendirmesi için denetim gerçekleştirilmiştir. Ülkemizde 9 çimento üretim tesisi, 7 beton üretim tesisi ve 2 agrega üretim tesisi olmak üzere toplam 18 tesis CSC belgeli olarak faaliyet göstermektedir.” şeklinde konuştu.

Laboratuvarımız ülkemizdeki ve yurt dışındaki önemli projelere hizmet veriyor
Beton ve bileşenleri ile ilgili bütün deneyleri yaptıkları ve kalibrasyon hizmeti verdikleri THBB Yapı Malzemeleri Laboratuvarının genişleyen kapasitesiyle birlikte ülkemizdeki ve yurt dışındaki önemli projelere hizmet verdiğine dikkat çeken THBB Başkanı Yavuz Işık, “2023 yılında Laboratuvarımızda 6.687 beton basınç dayanımı testi, 959 numune için fiziksel, mekanik ve kimyasal testler ve 4.527 adet kalibrasyon hizmeti gerçekleştirilmiştir. 6 Şubat depremleri sonrası, Deprem Performans Analizimize alternatif olarak yapıların incelenmesinde tahribatsız yöntemler içeren ‘Hızlı Tarama’ çalışmaları başlattık” dedi.

Sektörümüzde maliyetleri düşürmek ve sürüş güvenliğini artırmak için çalışıyoruz
Birliğin eğitim çalışmalarıyla ilgili bilgiler veren THBB Başkanı Yavuz Işık, “Uzun yıllardır, Millî Eğitim Bakanlığı ve Türkiye Hazır Beton Birliği arasındaki protokol kapsamında, Beton Santral Operatörlüğü, Beton Pompa Operatörlüğü, Beton Transmikser Operatörlüğü ve Laboratuvar Teknisyenleri Eğitimleri düzenlemekteyiz. Eğitimlerimize bugüne kadar 18 bini aşkın kişi katılmıştır. Üyelerimizin maliyetlerini düşürmek ve sürüş güvenliğini artırmak için de çalışmalar yapıyoruz. Bu doğrultuda, düzenlediğimiz Ekonomik ve Güvenli Sürüş Eğitimlerimiz ile hazır beton tesislerinin kaynaklarını verimli kullanmasını sağlamaya devam ediyoruz. Bugüne kadar 261 tesiste 4.000’den fazla kişiye ekonomik ve güvenli sürüş eğitimi verdik.” diye konuştu.

Mesleki Yeterlilik Belgesi’ne sahip çalışan sayısının artması ülkemiz için çok değerlidir
THBB Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezi (THBB MYM) olarak, 2023 yılında Beton Pompa Operatörü ve Beton Santral Operatörü mesleklerinde 55 kişiyi belgelendirdiklerini ifade eden Yavuz Işık, “Yakın zamanda Beton Transmikser Operatörü alanında da yetkilendirilmeyi bekliyoruz. Özellikle kazalarla ilgili maddi ve manevi kayıpların yoğun olarak yaşandığı sektörümüzde sizlerin de desteğiyle bu eğitimlerin yaygınlaşması ve Mesleki Yeterlilik Belgesi’ne sahip çalışan sayısının artması ülkemiz için çok değerlidir.” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/thbbnin-37-olagan-genel-kurul-toplantisi-yapildi_204594.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!