Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Tıbbi Atıktan Çevreci Fabrika Yakıtı Yaptı

Çevreye ve insan sağlığına büyük tehlike oluşturan tıbbi atıklardan yeni bir iş alanı yaratan eski inşaatçı Ahmet Settar Yaltır, Eskişehir'de sahibi olduğu inşaat firmasını Atık Yönetim Merkezi'ne dönüştürerek tıbbi atıkları toz yakıt haline getirdi.

Referans Gazetesi
Tıbbi Atıktan Çevreci Fabrika Yakıtı Yaptı

Çevreye ve insan sağlığına büyük tehlike oluşturan tıbbi atıklardan yeni bir iş alanı yaratan eski inşaatçı Ahmet Settar Yaltır, Eskişehir'de sahibi olduğu inşaat firmasını Atık Yönetim Merkezi'ne dönüştürerek tıbbi atıkları toz yakıt haline getirdi.

İtalyan kökenli bir firmayla anlaşarak sistemi Türkiye'ye getiren İnte A.Ş.'nin Genel Müdürü Yaltır, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nin desteğiyle 2 bin 500 metrekarelik alanda bir atık sterilizasyon tesisi kurdu. 2.5 milyon TL'ye yap-işlet-devret sistemiyle 10 yıllığına kurulan tesis ile günde 3.5 ton tıbbi atığın 6 bin kilokalori ısıtma enerjisi içeren 2.5 ton toza dönüştürüldüğünü söyleyen Ahmet Settar Yaltır, "Bu yolla tıbbi atıkların yakılmasını sağlayarak sıfır atık çıkarıyoruz. Ayrıca steril bir ürün ortaya çıkararak çevreyi koruyoruz. Aynı zamanda çimento fabrikaları gibi tesisler için ilave yakıt üretiyoruz" dedi. İnşaat sektöründe büyüme olanağı olmadığını fark eden Yaltır çevre yatırımlarında önemli bir büyüme potansiyeli olduğunu keşfedince atık sterilazasyonu konusuna odaklandı. Genel müdürü olduğu İnte A.Ş. adlı inşaat firmasını "İnte A.Ş. Atık Yönetim Merkezi"ne dönüştürdü.

Potansiyeli keşfetti

Projeyi Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ile paylaşan Yaltır, 2.5 milyon TL tutan yatırımı yap-işlet-devret sistemiyle 10 yıllığına kurmayı başardı. Sonuçta Eskişehir'in tıbbi atıklarının toplanması, taşınması ve sterilizasyonu işini Büyükşehir Belediyesi adına yürütmeye başladı.

Yaltır'ın projesi, başta hastaneler olmak üzere sağlıkla ilgili kuruluşlardan toplanan tıbbi atıkların bertarafını içeriyor. Sistem, tıbbi atıkları yüzde 70 daha düşük hacimli ve yüzde 30 daha hafif hale getirmekle kalmıyor, kuru, kokusuz bu granül maddeyi kilogramda 6 bin kilokalori gibi yüksek bir ısıtma enerjisi içeren bir yüksek fırın yakıtına dönüştürüyor. Bunun sonucunda çimento fabrikaları gibi ilave yakıt yakma lisansı olan tesislere gönderilen bu tıbbi atıktan dönüşmüş granül, arkasında hiç iz bırakmadan yok oluyor.

İstanbul, Ankara, Antalya gibi kalabalık kentlerde tıbbi atık bertaraf tesisi olmadığına değinen Yaltır, Türkiye'deki toplam 17 olan tesis sayısının da acilen artırılması gerektiğini söylüyor.

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/tibbi-atiktan-cevreci-fabrika-yakiti-yapti_80327.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!