Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Tilkicik'in Kaderi 10 Gün İçinde Belli Olacak

Bodrum'un Tilkicik Koyu'nda yapılması planlanan ‘kıyı düzenleme, dolgu ve iskele' projesi için verilen ‘ÇED gerekli değildir' kararını Muğla İdare Mahkemesi iptal etmişti. Karar sonrasında dolgu alanına çivi bile çakılmadı ancak firma projeyi revize etti, ÇED raporunu yenileyip, geçen yıl ikinci başvuruyu yaptı.

yapi.com.tr
Tilkicik'in Kaderi 10 Gün İçinde Belli Olacak

Bodrum'un Yalıkavak ilçesinde bulunan Akdeniz fokları ve endemik posidonia çayırlarını barındırdığı için özel bir önem taşıyan Tilkicik Koyu 2016'dan bu yana epik mücadele veriyor. Koruma altındaki türlerin ev sahibi Tilkicik Koyu'nda çevrecilerin tepkisini çeken yatırım, Aksoy Bodrum Gayrimenkul Şirketi'nin koya 9 bin 250 metrekarelik dolgu yaparak inşa etmek istediği "Epique Island Marina' projesi. Proje aslında otel ve marinasıyla tek proje çatısı altında ancak resmi başvuruları iki ayrı proje olarak yapıldı. Habertürk'ten Öznur Karslı'nın haberine göre, Tilkicik koyunda betonlaşma endişesi yaratan projede, yarımadanın kara tarafına 75 müstakil villa, 50 suitli butik otel projesi düşünüldü, koruma altındaki canlıların olduğu deniz tarafına deniz dolgulu, 160 metre uzunlukta beton dalgakıranlı bir marina.

Mahkeme önce durdurdu, sonra 'iptal' dedi
Projedeki otel inşaatı yarımadanın kara tarafında devam ederken, deniz tarafındaki "Kıyı Düzenleme Dolgu ve İskele Projesi'ndeki çalışma, 25 Ağustos 2017'de Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nün Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporuna gerek yoktur' kararıyla başka bir boyut aldı. Tilkicikli 158 çevre sakini kararı yargıya taşıdı, çevreciler Muğla 2. İdare Mahkemesi'nden geçen yıl aralık ayında çıkan yürütmeyi durdurma kararı ile rahat bir nefes aldı. Aynı mahkeme bu yıl nisan ayında da ‘ÇED gerekli değildir' kararını bilirkişi raporuna dayanarak iptal etti.

Bilirkişi de 'arkeolojik araştırma yok' demişti
Habertürk'ün Aralık 2017'de "Epik katliam" başlığıyla gündeme getirdiği Bodrum Tilkicik Koyu'ndaki proje için hazırlanan bilirkişi raporunda, villa sakinlerinin denize girip güneşlenmeleri için ayrılacak alanın iskele alanı olarak düzenlenmesinde kamu yararı olup olmadığının irdelenmesi gündeme getirildi. Bilirkişi, Tilkicik Koyu'ndaki kıyı dolgusu ve iskele alanlarının birbirine çok yakın olduğunu, Google Earth uygulaması üzerinden de raporladı. Marina ve iskele dolgu işlemlerinin konut ve otel inşaatı kazılarından çıkan toprakla gerçekleştirileceği tespiti de raporda yer verildi. Yine raporda, 1 nolu iskelenin hemen bitişiğinde yer alan arkeolojik SİT alanı ile olan etkileşimine ilişkin bir araştırma yapılmadığı, koruma önerisi getirilmediği belirtildi.

ÇED raporu iki defa revize edildi
Çevrecilerin girişimleri sonrasında ‘Epique Island Marina projesi' ÇED komisyonunda iki defa incelendi. İlk incelemede firmanın ÇED başvuru dosyasındaki eksik kurum görüşleri tamamlandı, ikinci revizyonun ardından da yöre sakinlerinin iddiasına göre ÇED raporu yönetmeliğe aykırı olarak kabul edildi ve askıya çıktı. İddiaya göre yine bu süreçte görüş istenen Muğla İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü teknik raporu da dikkate alınmadı, hatta ÇED raporunda gösterilmeyerek usule aykırı gizlendi.

Firma son başvusunda dolgu alanını arttırdı
Projeyle ilgili ÇED süreci devam ederken 158 kişi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ÇED, İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü'ne ÇED başvurusunun reddedilmesi ile Nazka mühendislik şirketinin yetki belgesinin iptali için başvuru yaptı. Öte yandan Tilkicik'teki marina projesinin ÇED raporuna son şekli de verildi. Muğla Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, elektronik ortamda Tilkicik'in kaderini belirleyecek bin 200 sayfalık ÇED raporunu askıya çıkardı. Firma son başvurusunda sunduğu raporda 9 bin 250 metrekarelik dolgu alanını arttırdı, proje kapsamında yapılacak dalgakıranın yanı sıra yüzer beton dalgakıran da ekledi.

Gözler 10 gün içinde bakanlığın vereceği kararda
Şimdi gözler Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nda. Bakanlık 7 Ağustos itibariyle 10 gün içinde koya yapılması planlnan marina projesiyle ilgili ÇED raporuna ya tamam diyecek ya da dur diyerek ÇED sürecini sonlandırıp marina işinin önünü kesmiş olacak.

 

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/tilkicikin-kaderi-10-gun-icinde-belli-olacak_167214.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!