Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

TİMSE: Küçülme Sürecek

Türkiye İnşaat, Müteahhit İşveren Sendikası (TİMSE) Başkanı Nazım Aygün, inşaat sektöründe yılın ilk 6 ayındaki yüzde 17'lik küçülmenin, yıl sonund

Dünyab>Türkiye İnşaat, Müteahhit İşveren Sendikası (TİMSE) Başkanı Nazım Aygün, inşaat sektöründe yılın ilk 6 ayındaki yüzde 17'lik küçülmenin, yıl sonunda yüzde 20-25'ler seviyesine çıkacağını söyledi.

İnşaat sektörü bünyesinde 232 civarında alt sektör bulunduğuna dikkat çeken Aygün, sanayideki büyümeye rağmen, inşaat sektöründeki küçülmenin bu sektörlere de aynen yansıdığına dikkat çekti. Üretimde artış olmaması nedeniyle inşaat fiyatlarında sürekli bir artış yaşandığına işaret eden Aygün, "Bayındırlık Bakanlığı yıl başında birinci sınıf inşaatların metrekare birim fiyatını 243 milyon lira olarak deklare etmesine rağmen, bugün yapı denetim firmalarının baz aldığı fiyat 300 milyon lira. Yani metrekare yapı maliyetinde yüzde 20'den fazla artış var" dedi. 4734 sayılı İhale Yasası'nın 7 ay gibi bir süre kesinleşememesi nedeniyle birçok ilin ihale yapamadığını vurgulayan Aygün, sözlerini şöyle sürdürdü: "Türkiye'de yılda ortalama 32 bin ihale yapılırken, bu yıl ihale sayısı çok düştü. Yüzlerce yatırımın olmasına rağmen sadece yerel yönetimler ilk 9 ayda yol ve çevre düzenlemesi dışında birşey yapamadılar. İstanbul Valiliği ise, hiç iş yapmadı. Enerji, baraj, su ve yol gibi hiçbir büyük ihale yapılamadı. 2003 yılı inşaat sektörü için kabus yılı oldu. Mali sektördeki küçülme nedeniyle kredi de alınamadı."

http://www.yapi.com.tr/haberler/timse-kuculme-surecek_5739.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!