Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Timurtaşpaşa Camii'nin Çevresi Aslına Uygun Düzenleniyor

Bursa'da tarihî Timurtaşpaşa Camii'nin çevresi, aslına uygun olarak yeniden düzenleniyor. Osmangazi Belediyesi tarafından çevre düzenlemesinin temel atma töreni ile çocuk parkı ve muhtarlık binası açılış töreni çok sayıda davetlinin katılımıyla yapıldı.

Zaman Gazetesi
Timurtaşpaşa Camii'nin Çevresi Aslına Uygun Düzenleniyor

Bursa'da tarihî Timurtaşpaşa Camii'nin çevresi, aslına uygun olarak yeniden düzenleniyor. Osmangazi Belediyesi tarafından çevre düzenlemesinin temel atma töreni ile çocuk parkı ve muhtarlık binası açılış töreni çok sayıda davetlinin katılımıyla yapıldı. Bazı kaynaklara göre, 1390 yılında Kara Timurtaşpaşa'nın oğlu Ali Bey tarafından, bazı kaynaklara göre ise Yıldırım Bayezit'in emiri Kara Timurtaşpaşa tarafından yaptırıldığı belirtilen Timurtaş Paşa Camii'nin kendine özgü şadırvanlı minaresi, çevresindeki yapılar yıkılarak ortaya çıkarılıyor.

Osmangazi Belediyesi, tarihî yapının çevresini de düzenleyerek bölgeye yakışan bir meydan oluşturacak. Timurtaşpaşa Camii ile Timurtaş Hamamı arasındaki müştemilat yapıları temizlenecek. 1966 yılında Kazım Baykal ve Eski Eserleri Sevenler Kurumu tarafından aslına uygun olarak restore edilen tarihî minarenin de bakımı yapılacak. Öte yandan cami yakınında yapılan çocuk parkı için 382 metrekarelik alanda üç binanın kamulaştırması yapıldı. Bu binalara ve arsalara yaklaşık 420 bin YTL kamulaştırma bedeli ödendi. Çocuk parkı için elde edilen toplam alan 772 metrekare. Bu alanın 484 metrekaresi yeşil alan, 188 metrekaresi yürüyüş yolu, 100 metrekaresi çocuk oyun alanı olarak düzenlendi. Aynı zamanda parkın yanı sıra bu alana 42 metrekarelik bir prefabrik yapı inşa edildi. Bu yapının 30 metrekarelik alanı Timurtaşpaşa Camii Derneği için lokal binası, 12 metrekaresi ise muhtarlık binası olarak kullanılacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/timurtaspasa-camiinin-cevresi-aslina-uygun-duzenleniyor_64186.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!