Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

TMB'den 'Dünyanın En Büyük 225 Uluslararası Müteahhidi' Listesi Açıklaması

Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Emin Sazak, ''Dünyanın En Büyük 225 Uluslararası Müteahhidi'' listesinde 2010'da 33 olan Türk müteahhitlik firması sayısının 2011'de 31 olarak gerçekleştiğini belirterek, Türk müteahhitlerin söz konusu 225 firmanın toplam iş hacmi içerisindeki 2009'da yüzde 3,7 olan payının cüzi bir artışla da olsa 2010'da

yapi.com.tr / AA
TMB'den 'Dünyanın En Büyük 225 Uluslararası Müteahhidi' Listesi Açıklaması

Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Emin Sazak yazılı bir açıklama yaparak, Türkiye'nin 'En Büyük 225 Uluslararası Müteahhit' arasına giren firma sayısı itibariyle ilk kez 2009'da dünyada Çin'den sonra ikinci konumuna ulaştığını hatırlatarak, ''Bu yıl da küresel krizin devam eden etkilerine, pek çok ülkede kamu ve özel sektör yatırımlarında görülen gerilemelere ve ana pazarlarımızdaki keskinleşen rekabete rağmen bu konudaki ikinciliğimizi sürdürmüş, son üç yılda ilk 225'e giren müteahhit sayısını 30'un üzerinde tutabilmiş ve toplam iş hacmindeki payımızı az da olsa artırmış olmamız memnuniyet vericidir'' ifadelerini kullandı.
    
Tanınmış uluslararası inşaat sektörü dergisi Engineering News Record (ENR) tarafından her yıl firmaların kendi ülkeleri dışında gerçekleştirdikleri iş hacimleri dikkate alınarak dünyanın en büyük ilk 225 uluslararası müteahhitlik firmasını belirlemek üzere kıyaslamalı bir araştırma yaptığını belirten Sazak, bu araştırmada bir önceki yılda yurt dışındaki işlerden elde edilen gelirlerin esas alındığını, söz konusu araştırmanın aynı zamanda hem uluslararası pazardaki değişimlere hem de Türk müteahhitlerin dünyadaki konumuna ışık tuttuğunu dile getirdi. ''ENR'nin 2010 yılına ilişkin analizi hem geçtiğimiz yıla hem de geleceğe ilişkin bazı ilginç bulguları ortaya koydu'' diyen Sazak, şunları kaydetti:
    
''Dünyanın En Büyük 225 Uluslararası Müteahhitlik firmasının 2009 yılında 383,73 milyar ABD doları olan toplam iş tutarı 2010 yılında 383,66 milyar ABD doları olarak gerçekleşti. Diğer bir deyimle çok cüzi bir azalmayla bulunduğu yerde kaldı. Buna karşın uluslararası müteahhitlik gelirlerinde belirli pazarlarda daralma görülürken, bazılarında büyüme kaydedildi. Uluslararası müteahhitlik geliri, Avrupa ve Ortadoğu'da yüzde 6,6, ABD'de ise yüzde 6,5 oranında gerilerken Latin Amerika ve Karayipler'de yüzde 25,6, Afrika'da yüzde 6,7, Asya ve Avustralya'da ise yüzde 4,7 oranlarında artış gösterdi.
    
Afrika başta olmak üzere, yükselen pazarlar küresel kriz sonrası konjonktürde Avrupalı ve Çinli büyük müteahhitlik firmalarının ilgisinin bu pazarlara yoğunlaşmasına ve rekabetin iyice keskinleşmesine neden oldu. 2010'da Çin, Ortadoğu'daki pazar payını yüzde 10,8'den yüzde 13,8'e, Afrika'daki pazar payını ise yüzde 36,6'dan yüzde 38,7'ye yükseltti. Avrupalı müteahhitler ise Afrika'daki paylarını yüzde 35,7'den, yüzde 37,2'ye yükselttiler.''
    
Listede 2010 yılında olup da şu anda olmayanlar; Yaşar Özkan, Çukurova, Yenigün, Eser, TML, Öztaş, listeye 2011 yılında girenler ise Mapa, Nata, Sembol, Tepe oldu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tmbden-dunyanin-en-buyuk-225-uluslararasi-muteahhidi-listesi-aciklamasi_88892.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!