Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

TMB'den Yurtdışı Teminat Mektupları Hakkında Açıklama

Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Mithat Yenigün, müteahhitlik firmalarının da ihtiyaçları olan yurtdışı teminat mektuplarının Türk Eximbank tarafından düzenlenecek olmasının kritik bir ihtiyacı karşılayacağını söyledi.

yapi.com.tr
TMB'den Yurtdışı Teminat Mektupları Hakkında Açıklama

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Mithat Yenigün, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın açıkladığı Temmuz ayı itibariyle müteahhitlik firmalarının da ihtiyaçları olan yurtdışı teminat mektuplarının “Türk Eximbank Yurtdışı Teminat Mektubu Programı” kapsamına alınmış olmasının özellikle pandemi ile birlikte yurtdışında yükselen maliyetler ve artan rekabet ortamında kritik bir ihtiyacı karşılayacağını söyledi. Yenigün, “Sayın Bakanımıza bu konuda gösterdikleri hassasiyet için şükranlarımızı sunuyoruz. Atılmış olan bu önemli adımın uygulanmasıyla birlikte müteahhitlik sektörü olarak ülkemizin hizmet ihracatına da ilave katkı sağlayacağımızı düşünüyoruz” diye konuştu.

Sektörün yurtdışındaki projeler için ihtiyaç duyduğu teminat mektuplarını Türk Eximbank’tan sağlamasına yönelik talebi uzun zamandır dile getirdiklerini hatırlatan Yenigün, özel sektör çatı kuruluşları olarak Ticaret Bakanı Pekcan tarafından düzenli olarak gerçekleştirilen İstişare Kurulu toplantılarında da Türk Eximbank’ın hizmet ihracatına desteğinin pandemi ile birlikte önem kazandığını aktardıklarını ifade etti. Yenigün sözlerini şöyle sürdürdü:

Güçbirliği için daha yoğun çalışma ihtiyacı ortaya çıktı
“Pandemi öncesinde ülke olarak 2030’larda 750 milyar ABD Doları seviyelerine çıkması öngörülen uluslararası inşaat pazarından müteahhitlerimizin orta vadede 50 milyar ABD Doları tutarında pay almasını hedefliyorduk. Pandeminin küresel ekonomide yol açtığı sorunlar bu hedeflere ulaşmak için kamu-özel sektör güçbirliği ile daha yoğun çalışılması ihtiyacını ortaya çıkarmıştır.”

Bütüncül yaklaşımla tüm sektör için çalışıyoruz
Türk Eximbank yönetimi ve çalışanlarına da işbirliği içerisinde gerçekleştirilen çözüm odaklı çalışmalar için ayrıca teşekkür eden Yenigün, “Ticaret Bakanlığımız ve Türk Eximbank ile proje finansmanında sektörümüze yönelik bütüncül bir yaklaşım içinde yurtdışı teknik müşavirlik ve müteahhitlik hizmetlerimiz ile inşaat malzemeleri ihracatımızı artırmaya yönelik programlar üretmek üzere çalışmalarımızı sürdürüyoruz” şeklinde konuştu.  

http://www.yapi.com.tr/haberler/tmbden-yurtdisi-teminat-mektuplari-hakkinda-aciklama_180876.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!