Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU
İLİŞKİLİ HABERLER

Gayrimenkul AŞ'de Görevde...

TMMOB Şehir Plancıları Odası Ana Yönetmeliğinde Değişiklik

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Şehir Plancıları Odası Ana Yönetmeliğinde değişikliğe gidildi. Konuya ilişkin yönetmelik, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

yapi.com.tr / AA
TMMOB Şehir Plancıları Odası Ana Yönetmeliğinde Değişiklik

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Şehir Plancıları Odası Ana Yönetmeliğinde değişikliğe gidildi. Konuya ilişkin yönetmelik, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, Oda Genel Kurulu iki yılda bir şubat ayı içinde Yönetim Kurulunun saptayacağı gün ve yerde yapılacak. Oda Genel Kurulu asıl delegeler ve doğal delegelerden oluşacak. Delegelik hak ve yetkileri bir sonraki olağan genel kurula kadar geçerli olacak. Delegeler olağanüstü genel kurullarda da görev yapacaklar.

Asıl delege sayısı toplam dört yüz olacak ve Şube Genel Kurulları tarafından seçilecek delege sayısı, şube görev ve yetki bölgesinde yerleşik üye sayısının toplam üye sayısına oranlanması ile Oda Yönetim Kurulu tarafından belirlenecek.

Oda Yönetim Kurulu, Oda Onur Kurulu ve Oda Denetleme Kurulu asıl üyeleri ile Birlik Yönetim Kurulu, Birlik Denetleme Kurulu ve Birlik Yüksek Onur Kuruluna seçilmiş Oda mensubu asıl üyeler Oda Genel Kurulunun doğal delegeleri olacak. Doğal delegeler de asıl delegeler gibi Genel Kurul çalışmalarına katılacak ve oy kullanacaklar.

Oda Genel Kurulu delege listeleri, birlik, oda ve şubelerin askı yerlerine asılmak suretiyle üç gün süreyle ilan edilecek. Bu süre içinde Oda Genel Kuruluna mazereti nedeniyle katılamayacağını yazılı olarak bildiren asıl delegelerin yerine ilgili şube genel kurulunca seçilen yedek delegeler asıl delege olarak Oda Genel Kuruluna katılacak.

Bu konudaki başvurular Oda Yönetim Kurulu aracılığıyla yapılabileceği gibi, doğrudan görevli hakime de yapılabilecek. Asıl delege listesi hakim tarafından kesinleştirilecek. Genel Kurul delege listesinin kesinleşmesinden sonra Oda Yönetim Kurulu Genel Kurulun tarihini, yerini ve gündemini delegelere bildirilecek.

Değişikliklere göre, iki ay süreyle toplantıya gelmeyen ya da gelemeyecek olan yönetim kurulu üyesi çekilmiş sayılacak ve yerine en yüksek oyu alan yedek üye geçecek.

Şehir Plancıları, Türkiye'de şehir ve bölge planlama işleriyle uğraşabilmek ve mesleki öğretim yapabilmek için Şehir Plancıları Odası'na kayıt olmak ve üyeliklerini korumak zorunda olacak. Değişiklikle, önceki yönetmelikteki her sene kimlik kartlarını onaylatma zorunluluğu ortadan kaldırıldı.

Şehir Plancıları Odası Ana Yönetmeliğinin, genel, kurul, olağanüstü genel kurul, odanın görev ve yetkileri ile üyelik ve oda kurallarına uyulmaması halinde verilecek cezaları ilgilendiren bazı maddeleri de yeniden düzenlendi.

ETİKETLER: kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/tmmob-sehir-plancilari-odasi-ana-yonetmeliginde-degisiklik_88200.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!