Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

TMMOB’dan TOKİ’ye ‘Kaçak Konut’ Tepkisi

TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu, TOKİ’nin yargı kararlarına karşın ve imar planı olmadan, Uzundere’de İzmir Demokrasi Üniversitesi’ne ayrılmasını istedikleri alana konut yapmak için ihaleye çıkmasına tepki gösterdi.

yapi.com.tr
TMMOB’dan TOKİ’ye ‘Kaçak Konut’ Tepkisi

İzmir’in Karabağlar ilçesinde İzmir Demokrasi Üniversitesi için ayrılan alanda TOKİ için konut alanı yapılmak istenmesine tepkiler gelmeye devam ediyor. Bir tepki de TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu’ndan geldi.

BirGün’de yer alan habere göre; yapılan yazılı açıklamada, hukuka aykırı bir süreç yürütüldüğü belirtilerek, “Hakkında yürütmenin durdurulmasına karar verilen bu imar planı, konut üretimine ilişkin ihalenin dayanağı olan imar planıdır. 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanunu’nun ‘Kararların sonuçları’ başlıklı 28. maddesi, idarelerin yargı kararlarını bütüncül olarak uygulamak yükümlülüklerine ilişkin olup bu madde, idarelerin hukuka ve yargı kararlarına uygun iş ve işlem yapmasını sağlamak, keyfiliği önleyerek hukuki denetimi işler hale getirmek amacıyla düzenlenmiştir. Bahsi geçen yürütmenin durdurulması kararını uygulama yükümlülüğü uyarınca, ilgili idarelerin dava konusu plana ilişkin tüm işlemleri durdurması gerekmekteyken 26 Ocak 2021 tarihinde yapılacak bu ihalenin hukuki ve fiili sakıncaları olduğu ortadadır.” denildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Açıklanan dava süreçlerinde iptaline karar verilen imar planları ile son onaylanan ve hakkında yürütmenin durdurulmasına kararı bulunan imar planları benzer plan kararları içermektedir. Bakanlık tarafından ‘yargı kararlarına uygunluk’ kavramını esneterek bölgedeki konut inşaatının bir an önce başlamasını sağlamaya dönük uygulamalar başlı başına hukuka aykırılık içermektedir. Bu anlayışın kentimizde geri dönülmesi mümkün olmayan zararlara neden olacağı açık olup, bu uygulamalardan vazgeçilmesi gerekmektedir. Deprem tehlikesi ile birçok bölgesi risk altında olan kentimizde öncelik verilmesi gereken husus, yeni konutların üretimi değil, mevcut yapı stokunu kamu yararına uygun bir şekilde yenileme çalışmaları olmalıdır. TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu olarak hukuka aykırı yürütülen bu işlemin takipçisi olacağız.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/tmmobdan-tokiye-kacak-konut-tepkisi_183751.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!