Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

TMSF’ye Borcunu Ödemek İçin 50 Bin Konut Yapacak

TMSF ile 10 Nisan 2006’da protokol imzalayan Bank Ekspres’in hakim ortağı ve 1990’ların ünlü müteahhiti Korkmaz Yiğit, Yeni İstanbul adını verdiği dev konut projesiyle inşaat sektörüne dönüş yaptı.

Vatan Gazetesib>TMSF ile 10 Nisan 2006’da protokol imzalayan Bank Ekspres’in hakim ortağı ve 1990’ların ünlü müteahhiti Korkmaz Yiğit, Yeni İstanbul adını verdiği dev konut projesiyle inşaat sektörüne dönüş yaptı. Yaklaşık 200 bin kişinin yaşayacağı Yeni İstanbul projesinde 50 bin civarında konut olması beklenirken, proje tamamlandığında Türkiye’nin tek başına en büyük uydukenti olacak.

Proje kapsamında alışveriş merkezleri, parklar, oteller, sinemalar, tiyatrolar ve opera binaları ile hastane ve okullar yer alacak. İnşaat süresi 5 yıldan uzun olan projenin toplam satış bedeli 5 milyar doları aşacak. Yiğit burdan sağladığı geliri TMSF’ye olan borçlarını kapatmakta kullanacak.

Yoluç Ailesi’nin sahip olduğu 5 milyon metrekare alan üzerinde inşa edilecek proje üzerinde Korkmaz Yiğit yaklaşık 12 yıldır çalışıyordu. Yiğit projeyi gerçekleştirmek için Türk Ticaret Bankası’nı satın almak istemişti. Ancak bu sırada hakim ortağı olduğu Bank Ekspres’e el konuldu. Uzun süre sıkıntı yaşayan Yiğit, geçen yıl TMSF ile masaya oturarak anlaşma imzaladı. Yapılan protokole göre toplam 554 milyon 876 bin dolar olan borcunu ilk 10 yılı anapara, 2 yılı faiz olmak üzere 12 yılda libor+1 faizle (libor faizi yüzde 5.36) ödemeyi taahhüt etmişti. 2007 sonuna kadar 63 milyon dolar ödeyecek olan Korkmaz Yiğit, 2015 yılına kadar TMSF’ye her yıl ortalama 60-70 milyon dolar ödeme yapacak.

En büyük proje
Korkmaz Yiğit Yeni İstanbul adını verdiği dev konut projesiyle inşaat sektörüne dönüş yaptı. Yaklaşık 200 bin kişinin yaşayacağı projede 50 bin civarında konut olması beklenirken, alışveriş merkezleri, parklar, oteller, sinemalar, tiyatrolar, hastane ve okullar da yer alacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tmsfye-borcunu-odemek-icin-50-bin-konut-yapacak_51494.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!