Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

TOBB ve DEİK Kampanya Yapacak Lübnan’da Bir Kasaba Kurtulacak

Türk askerinden önce Türk işadamları Lübnan’a girdi. TOBB ve DEİK Beyrut’a 8 kişilik bir heyet gönderdi. Heyetin temasları sonrasında belirlenecek bir kasabanın tüm altyapısı, TOBB ve DEİK’in başlatacağı kampanyada toplanacak paralar ile onarılacak.

Hürriyet Gazetesi
TOBB ve DEİK Kampanya Yapacak Lübnan’da Bir Kasaba Kurtulacak

ürk askerinden önce Türk işadamları Lübnan’a girdi. TOBB ve DEİK Beyrut’a 8 kişilik bir heyet gönderdi. Heyetin temasları sonrasında belirlenecek bir kasabanın tüm altyapısı, TOBB ve DEİK’in başlatacağı kampanyada toplanacak paralar ile onarılacak.

TBMM, Lübnan’a asker gönderme tezkeresini görüşmeye hazırlanırken Türk işadamları da yapılacak yardımları görüşmek üzere başkent Beyrut’ta temaslarda bulunmaya başladı. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Dış Ekonomik İlişkiler Kurumu’ndan (DEİK) 8 kişilik bir heyet, Başbakan Fuad Sinyora, Bakanlar ve suikastta öldürülen Lübnan eski Başbakanı Refik Hariri’in oğlu Saad Hariri ile görüşmek için iki gündür Beyrut’ta bekliyor.

Yardım kampanyası, TOBB ve DEİK ile Kızılay arasında bugün imzalanması beklenen protokolün ardından, üye oda ve borsaların hesap numaraları oluşturmasıyla resmen başlayacak. Toplanan paranın büyük bir kısmıyla Kızılay’ın hazırlayacağı proje kapsamında savaştan zarar gören bir kasabanın altyapısı onarılacak. Eğitim ve sağlığa öncelik verilerek hastane ve okul da yapılacak. Başlangıçta 96 kalem olarak bildirilen ihtiyaç listesinde konserve gıda, ilaç ve battaniye en başta yer alıyor.

Hedef 5 milyon dolar:
İmzalanan protokol çerçevesinde, 5 milyon dolar kaynak toplanması hedefleniyor. Şimdiye kadar sivil toplum örgütlerinden ve Kızılay’dan 5’er milyon dolar elde edildi. Devletten de bir milyon dolar kaynak sağlandı. Böylece 16 milyon dolarlık bir kaynağın bu işte kullanılması mümkün olacak.

Hizbullah çadırları:
İsrail bombardımanınından en çok hasarı gören bölgelerden, Hizbullah hakimiyetindeki Güney Beyrut’ta enkaz kaldırma çalışmaları devam ederken bölgeye giriş çıkışlar Hizbullah tarafından denetleniyor. Bombardımanda büyük yıkıma uğrayan Dahiyah Mahallesi girişinde çadır kuran Hizbullah burada taziyeleri kabul ediyor. Ziyaretçilere çadırda Arapça "Allah’tan gelen zafer" yazılı kırmızı şapkalarla rozetler dağıtılıyor. Yazıda "Nasr" (zafer) sözcüğü başa alınarak Hizbullah’ın lideri Nasrallah’a (Allah’ın zaferi) gönderme yapılıyor.

Made in USA:
Enkazların üzerine asılan pankartlarda "Made in USA" (Amerikan yapımı),"The New Middle Beast (yeni Ortadoğu canavarı), "The Divined Victory" (ilahi zafer) yazıları dikkat çekiyor. Enkaz kaldırma çalışmalarında 15-17 yaş grubu üniformalı gençlerden oluşan gönüllüler de yer alıyor. Kızılay’ın bölgeye yardım göndermesini ve Türk askerinin gelmesini nasıl değerlendirdiğini sorduğumuz mahallenin Hizbullah yetkilisi "Her ülkeye eşit mesafedeyiz ama Irak’ta savaşan ülkeleri istemiyoruz. Bu, El-Kaide’nin bölgeye müdahalesi tehlikesini de yaratabilir" dedi. Savaştan zarar görmeyen şehir merkezi Solitaire Meydanı’nda, çoğunluğu çocuk, saldırıdan etkilenen insanların fotoğrafları sergileniyor. Sergiyi silahlı Lübnan askeri koruyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tobb-ve-deik-kampanya-yapacak-lubnanda-bir-kasaba-kurtulacak_48119.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Çuhadaroğlu S 50 Sistemi

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!