Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

TOKİ, Azami Gelir Sınırını Yükseltti

Alt gelir grubuna yönelik konutlara daha fazla sayıda vatandaşın başvurabilmesi için, azami net aile geliri şartı 1090 YTL'den, yüzde 23.85 artırılarak 1350 YTL'ye yükseltildi.

CNN TÜRKb>Toplu Konut İdaresi (TOKİ), alt gelir grubuna yönelik konutlar için başvurulara kolaylık sağlamak amacıyla, aranan azami gelir sınırını yükseltti. Alt gelir grubuna yönelik konutlara daha fazla sayıda vatandaşın başvurabilmesi için, azami net aile geliri şartı 1090 YTL'den, yüzde 23.85 artırılarak 1350 YTL'ye yükseltildi.

İstanbul için bu tutar, geçim standardının yüksekliği nedeniyle 2 bin YTL olarak belirlendi. İstanbul için azami aile geliri sınırı, yüzde 48.14 artırıldı.

Azami gelir sınırı belirlenirken, ailede bir memur, bir asgari ücretli bulunduğu kabul ediliyor.

TOKİ Başkanı Bayraktar, TOKİ'in öncelikli hedefinin yoksul ve dar gelirli kesim olduğuna dikkati çekerek, zengin kesime de sosyal konutlara kaynak sağlamak amacıyla konut yaptıklarını söyledi.

Bayraktar, "Fakire fukaraya verelim diye konut yapıyoruz, zenginler gelip buradan konut alıyor. Hem kul hakkı hem de fakir hakkı var" dedi.

"Yaka" şartı

TOKİ'nin alt gelir grubuna yönelik konut üretmesinin, piyasa için de çok önemli ve dengeleyici olduğunu vurgulayan Bayraktar, "Halkalı'da alt gelir grubu için 300 konutu satışa çıkardık 3 bin başvuru geldi. Bu konutların gerçek hak sahiplerine, ihtiyaç sahiplerine ulaşması çok önemli" dedi.

Gerçek hak sahiplerine bu konutların ulaşması için Tuzla'da satışa çıkarılan 980 konuta başvuracaklarda aradıkları şartları daha da ağırlaştırdıklarını belirten Bayraktar, "Beş yıldır İstanbul'un Anadolu yakasında oturma şartı getirdik. Veya iki yıldır Anadolu yakasında çalışıyor veya iki yıldır Anadolu yakası nüfusuna kayıtlı olması lazım" diye konuştu.

Hiçbir sosyal güvencesi olmayan yoksul kesime, peşinatsız, evine taşınana kadar para almadan konut sattıklarını hatırlatan Bayraktar, "Yoksul kesim için şu anda fazla konut yapmıyoruz. 75 metrekare olduğu için Anadolu'da talep gelmiyor. Büyükşehirde yapınca da maksadını aşar. Anadolu'da yapmak lazım" dedi.

Alt gelir grubuna yönelik mümkün olduğunca çok proje uygulamak istediklerini kaydeden Bayraktar, İstanbul Tuzla'da 3 bin, Kayabaşı'nda 3 bin konutluk projeler başlatacaklarını, Diyarbakır ve İzmir'de de proje hazırlıklarının olduğunu bildirdi.

Alt gelir grubuna yönelik konut projelerine başvurabilmek için, başvuru sahiplerinde, azami gelir dışında, "TC vatandaşı olmak, konutun yapıldığı il veya ilçe sınırları içinde en az 3-5 yıl (bu süreyi ilgili belediyeler belirliyor) ikamet ediyor olmak, TOKİ'den daha önce konut veya konut kredisi almamış olmak, kendisi-eşi veya velayeti altındaki çocukları adına gayrimenkulü olmamak, 30 yaşın üzerinde olmak" şartları aranıyor.

Eşi vefat etmiş olan çocuklu dul bayanlarda yaş şartı aranmıyor. Babası veya hem babası hem de annesi vefat etmiş bekar bayanlarda, asgari yaş şartı 25 olarak uygulanıyor.

Bu projelerden konut almak isteyenler, 4-5 bin YTL peşinat ödüyor. Taksitler konut tesliminden sonra başlıyor ve 15 yıl vade uygulanıyor. Taksitleri de projeye göre 280-300 YTL'den başlıyor. Bu projelerden konut alan vatandaşlar, konutun borcu bitene kadar konutu devredemiyor ve ayrıca ikamet şartı aranıyor.

TOKİ'nin yoksul ve alt gelir grubuna yönelik konut projelerine, genellikle konut sayısının 3-4 katı başvuru oluyor. Bazı illerde bu konut sayısının 10 katına kadar ulaşıyor. Net hane geliri sınırının yükseltilmesi ile daha fazla vatandaş başvuru imkanına kavuşurken, kazanma şanslara azalacak.

Nüfus sayımında nüfusu düşük çıkan yerler

TOKİ'nin nüfusu 40 binin üzerinde olan yerlerde proje uyguladığını hatırlatan Bayraktar, soru üzerine, son nüfus sayımında nüfusu 40 binin altında çıkan yerlerde proje uygulamak için "örgütlenmiş talepte bulunmaları" şartı arayacaklarını bildirdi.

Nüfusun düşük çıkmasının TOKİ'nin konut projeksiyonunu da etkilemeyeceğini belirten Bayraktar, "Türkiye'de 15 milyon konutun yenilenmesi gerekiyor. Gecekondu dönüşümü büyük önem taşıyor. Depreme dayanıklı konutlar yapmak gerekiyor. Bu nedenle 500 binlik konut hedefinde bir değişiklik yok" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/toki-azami-gelir-sinirini-yukseltti_59713.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!