Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

"TOKİ Başkanı Ağlamışsa da Sulukule'ye Ağlamamıştır"

Sulukule'nin yıkımının ardından ağladığını söyleyen Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar'ın, "Bizim hiç para almadan verdiğimiz konutları sattılar. Parasını da 15-20 gün içinde yediler. Nereye harcadıkları belli... Sonra da yapmadıklarını bırakmadılar" sözlerine Sulukuleliler tepki gösterdi.

bianet.org
"TOKİ Başkanı Ağlamışsa da Sulukule'ye Ağlamamıştır"

Sulukule'nin yıkımının ardından ağladığını söyleyen Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar'ın, "Bizim hiç para almadan verdiğimiz konutları sattılar. Parasını da 15-20 gün içinde yediler. Nereye harcadıkları belli... Sonra da yapmadıklarını bırakmadılar" sözlerine Sulukuleliler tepki gösterdi. Sulukule Platformu'ndan Hacer Foggo, "Her nedense her şey bittikten Sulukule dümdüz, tarla gibi olduktan sonra ağlıyorlar. Sarf ettiği sözlerden Sulukuleliler için ağlamadığı anlaşılıyor" dedi.

TBMM KİT Komisyonu'nda konuşan Bayraktar'ın, Sulukule'ye ilişkin, "Bütün sivil toplum kuruluşları ayağa kalktı; 'Siz bir kültürü yok ediyorsunuz, insanları yerinden ediyorsunuz' diye. Ben gece ağladım. Brüksel'de bile Sulukule olayını devlet temsilcilerinin önüne koydular" sözlerini Sulukuleliler inandırıcı bulmadı.

Sulukule Roman Kültürü Geliştirme ve Dayanışma Derneği Başkanı Şükrü Pündük, "Bizden 'gecekondularda yaşayan esmer vatandaşlar' diye bahseden, 'Gecekondulaşma fuhuşun, kumarın, uyuşturucunun yuvasıdır' diyen birinin Sulukule yıkıldıktan sonra ağlamış olabileceğine inanmıyorum" dedi.

"Satmayıp ne yapacaktık?"

Evleri masrafları karşılayamadıkları ve yakın yerlerde iş bulamadıkları için sattıklarını anlatan Pündük, "Taşoluk'ta bana çıkan evin aylık kirası 450 TL. Dairedeki merkezi sistem doğalgaz için her ay 300 TL ödemem gerekiyor. Evler, İstanbul'un 40 km dışında. Bir de yol parası veriyoruz. Bu masrafları karşılayamayacağını, burada aç kalacağını bilen herkes tabi sattı evlerini. Satmayıp ne yapacaktık? Buraya 337 aile taşınmıştı, şimdi sadece 25 aile kaldık. Bu 25 aile de evleri satabilirse buradan gitmek istiyor" diye konuştu.

"Yazık olmuş Bayraktar'a!"

Sulukule Roman Orkestrası solisti Erdoğan Dalkıran ise, "Buradaki insanları ne sanıyorlar? Biz kime ne yapmışız? Ben doğma büyüme İstanbul çocuğuyum. İstanbul'un her tarafında her çeşit insan var. Bayraktar ağlamış, yazık olmuş Bayraktar'a, hiç inanmıyorum ama..." diye tepki gösterdi.

Rüyalarında darbuka sesi duyacaklar

TOKİ'nin sözleşmelerinin hiçbirinde yer almayan, ödemeleri devam eden evlerin devredilebileceğine ilişkin maddenin, TOKİ'nin Sulukulelilerle yaptığı sözleşmelerde yer aldığını savunan Foggo, şunları söyledi:

"Sulukulelilere Taşoluk'ta  verilen dairelerin aylık taksitleri 275-475 TL arasında değişiyor. Buna, bir de 300 TL'lik sabit doğalgaz gideri ve aidat gibi masraflar ekleniyor. TOKİ burada araştırmalar yaptırdı. Burada yaşayan insanların hepsinin gelirinin 500 TL'nin altında olduğunu, bu masrafları karşılayamayıp, evleri satacaklarını gayet iyi biliyordu. Bu maddenin sözleşmelerde yer alması da bunu gösteriyor."

Sulukule'deki yıkım yapılan yerlerdeki arazileri AKP'ye yakın kişilerin aldığına ilişkin haberleri anımsatan Foggo, "Sulukule'deki evleri hangi rantçılar satın aldıysa, Taşoluk'taki evleri de onlar satın alacak. TOKİ ve belediye, işbirliğiyle böyle bir borsayı oluşturdu. İnşaatlar bittikten sonra, buralara kimlerin yerleşeceğini göreceğiz. Herhalde gece rüyalarında darbuka sesleri duyarlar" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/toki-baskani-aglamissa-da-sulukuleye-aglamamistir_69673.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!