Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

TOKİ'den Konut Alana Damga...

TOKİ, Elektrik Tasarruflu Konutlar için İlk Adımı Atıyor

Toplu Konut İdaresi (TOKİ), konutlarda enerji kullanım maliyetini en aza indirmek, enerji verimliliğini sağlamak amacıyla ilk uygulamaları, 60 bin konutun yapılacağı İstanbul Kayabaşı projelerinde başlatıyor. Bölgede yapılması öngörülen konutlarda, yalıtım standartlarına uyulurken, yoğuşmalı ısıtma kazanları, güneş kolektörleri, enerji tasarruflu

Zaman GazetesiToplu Konut İdaresi (TOKİ), konutlarda enerji kullanım maliyetini en aza indirmek, enerji verimliliğini sağlamak amacıyla ilk uygulamaları, 60 bin konutun yapılacağı İstanbul Kayabaşı projelerinde başlatıyor. Bölgede yapılması öngörülen konutlarda, yalıtım standartlarına uyulurken, yoğuşmalı ısıtma kazanları, güneş kolektörleri, enerji tasarruflu ampuller, ısı pay ölçerler kullanılacak. Uygulama, daha sonra diğer konut projelerine de yaygınlaştırılacak.

Kayabaşı projesinden başlamak üzere, konutlarda ısıtma ve soğutma yapılırken en az enerji kullanımını gerçekleştirmek amacıyla, öncelikle inşaatlarda 'TS 825 Binalarda Isı Yalıtım Kuralları Standardı' hassasiyetle uygulanacak. Böylece, binaların uygun ve doğru yalıtımı ile yüzde 25'ten yüzde 50'ye varan yakıt tasarrufu öngörülüyor. Kayabaşı konutlarında, mimari projeler ekolojik, iklim, enerji kaynaklarının etkin kullanımı göz önüne alınarak ve mümkün olduğunca doğal havalandırma yapılarak hazırlanırken, düşük sıcaklıklı (yoğuşmalı tip) ısıtma kazanları seçilerek ve merkezî sistemden sıcak su üretimi ile baca gazlarının en az karbon oranıyla dışarı atılması sağlanacak. Güneşten gelen enerjiden azami düzeyde faydalanmak üzere sıcak su üretiminde güneş kolektörleri kullanılacak.

Binalara yerleştirilecek olan fotovoltaik piller aracılığıyla çevre aydınlatması, asansörler, hidroforlar ve ortak elektrik tüketimine ait giderlerin güneşten karşılanmasına çalışılacak. Konutlarda, akkor lambalar yerine enerji tasarruflu ampuller kullanılacak. Daire sahiplerinin ısındığı veya kullandığı kadar yakıt parası ödemesinin sağlanması amacıyla radyatörlere termostatik vanalar ve daire girişlerine kalorimetre (ısı pay ölçer) takılacak. İstanbul'a yeni bir yerleşim merkezi olarak projelendirilen Kayabaşı toplu konut alanında inşaat çalışmaları bu yıl içinde başlayacak.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/toki-elektrik-tasarruflu-konutlar-icin-ilk-adimi-atiyor_63248.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!