Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

TOKİ, Elektrik Tasarruflu...

TOKİ'den Konut Alana Damga Vergisi Kolaylığı

Toplu Konut İdaresi (TOKİ), net alanı 80 metrekare olan konutlara getirilen Damga Vergisi istisnasından sonra, idareden net 80 metrekareden büyük konut alanlar için de Damga Vergisi kolaylığı sağladı. Edinilen bilgiye göre Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ile yapılan görüşmeler sonucunda, 15 Temmuz'dan sonra yapılan net alanı 80 metrekareden büyük

Referans GazetesiToplu Konut İdaresi (TOKİ), net alanı 80 metrekare olan konutlara getirilen Damga Vergisi istisnasından sonra, idareden net 80 metrekareden büyük konut alanlar için de Damga Vergisi kolaylığı sağladı. Edinilen bilgiye göre Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ile yapılan görüşmeler sonucunda, 15 Temmuz'dan sonra yapılan net alanı 80 metrekareden büyük konut satışlarında, tek nüsha satış sözleşmesi düzenleme uygulaması başlatıldı.

Satış işlemlerinde alıcılara satış nüshasının fotokopisi verilirken böylece alıcı iki kez Damga Vergisi ödemekten de kurtuldu. Bu uygulama, TOKİ'den 100 bin YTL ödeyerek 80 metrekareden büyük konut alan vatandaşa, 750 YTL'lik kolaylık getirmiş oldu.

Uygulama 15 Temmuz'dan itibaren başlatılırken TOKİ'nin konut satışlarına aracılık eden bankaların şubelerini tam olarak bilgilendirmemesi nedeniyle konut alan vatandaşlar, hem alıcı hem satıcı adına Damga Vergisi ödemek durumunda kaldı. Onaylı sözleşmenin fotokopisini yeterli gören vatandaşlar, ilgili banka şubesine başvurarak, ödedikleri Damga Vergisi'nin yarısını alabilecekler.

TOKİ'den 15 Temmuz'dan sonra konut alan bu durumdaki vatandaşların 25 Ağustos'a, ağustos ayı içinde konut alan vatandaşların da 25 Eylül'e kadar ilgili banka şubelerine başvurarak ödedikleri Damga Vergisi'nin yarısını almaları gerekiyor. Aksi takdirde, tahsil edilen Damga Vergisi'nin bankalar tarafından Maliye Bakanlığı'na aktarılması durumunda, bu iadeyi almak oldukça zorlaşacak.

TOKİ tarafından satışı yapılan ve net alanı 80 metrekareyi geçmeyen konutlar için, idare ile alıcı arasında imzalanan satış sözleşmeleri ve bu satışa ilişkin diğer kâğıtlar Damga Vergisi'nden muaf tutulmuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tokiden-konut-alana-damga-vergisi-kolayligi_63225.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!