Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

TOKİ Gözünü Yeşile Dikti

Kentsel dönüşümle insanları evinden, barkından eden TOKİ şimdi de gözünü evlerin önündeki yeşil alanlara dikti. Atakent Mahallesi 1. Etap ESKA Blokları’nın önündeki yeşil alan yok edilerek yerine 20 katlı bina yapılacak. Polis lojmanlarını yıkarak bu alanı Avrupa konutlarına satan TOKİ, ESKA Blokları’nın önündeki yeşil park alanını da imara açtı.

Evrensel Gazetesi
TOKİ Gözünü Yeşile Dikti

Kentsel dönüşümle insanları evinden, barkından eden TOKİ şimdi de gözünü evlerin önündeki yeşil alanlara dikti. Atakent Mahallesi 1. Etap ESKA Blokları’nın önündeki yeşil alan yok edilerek yerine 20 katlı bina yapılacak.
Polis lojmanlarını yıkarak bu alanı Avrupa konutlarına satan TOKİ, ESKA Blokları’nın önündeki yeşil park alanını da imara açtı. Site sakinlerinin 15 yıl önce diktiği 633 ağacın olduğu parklara şimdilerde 20 katlı beton binalar yapılmak isteniyor. Beton yığınları arasında tek nefes alabildikleri yeşil alanlarının TOKİ tarafından yok edilmesine karşı çıkan ESKA sakinleri, bahçelerine bina yaptırmayacaklarını söylüyor. Aralık ayında imar plan değişikliğinin yapılarak askıya asıldığını anlatan site sakinleri, bu konudan haberleri olmadığı için askı sürecini kaçırmış. Yürütmeyi durdurma davası açan Eskalılar şimdi mahkeme kararını bekliyor.

‘Haklısınız, düzelteceğiz…’

Bahçelerine bina yapılacağını öğrenen Hacer Karanlık, ağustos ayında belediye ve TOKİ yetkilileri ile görüştüklerini söyledi. Yetkililerin kendilerine ‘Haklısınız, düzelteceğiz’ cevabını verdiğini belirten Karanlık, “Aralık ayında yine görüştük aynı şeyleri söylediler, şubat ayında öğrendik ki askıya çıkmış imar değişikliği. Biz süreyi kaçırmışız” dedi. Belediye ve TOKİ yetkilileri ile tekrar görüştüklerinde ise ‘haklısınız, fakat yeni imar planını değiştiremeyiz’ cevabını almışlar.

Belediye Başkanı Aziz Yeniay’ın kendilerine yürütmeyi durdurma davası açmayı önerdiği Karanlık, sonra da bahçedeki ağaçların tespitini yaptırdıklarını dile getirdi. “Bu ağaçlar bizim çocuklarımız gibi. Ayrıca ağaçları biz diktik, bakımını 15 yıldır bizler yaptık. Biz şehrin gürültüsünden uzaklaşmak için buraya yerleştik” diyen Karanlık, sonuna kadar mücadele edeceklerini kaydetti. Evlerinin önünde beton yığınları görmek istemediklerini vurgulayan Karanlık, 5 Nisan’da kitlesel bir eylem yapacaklarını da duyurdu.

Örnek duruş sergileyeceğiz

3. Etap Yönetim Kurulu Başkanı Göçkan Alp, 2001 yılından beri bu sitede oturuyor. Bulundukları yerlerin rant alanlarına döndürülmek istendiğini belirten Alp, yıllardır ranta karşı mücadele ettiklerini de sözlerine ekledi. “Bu uygulama kentsel dönüşüm projesinin bir parçasıdır” diyen Alp, Türkiye’de örnek bir duruş sergilemek istediklerini anlattı. Alp, “İnsan unsurunu kaybetmek isteyen anlayışa karşı ayakta kalma mücadelesi veriyoruz” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/toki-gozunu-yesile-dikti_67778.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!