Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

TOKİ Hem Ev Hem Dert Sahibi Yaptı

Kuzey Ankara Girişi Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında yapılan Pursaklar’daki Karacaören TOKİ Konutlarında oturanlar, yaşanan sorunlara, bir de azalmayak yerine günden güne artan borçlar eklendi.

Hürriyet Gazetesi
TOKİ Hem Ev Hem Dert Sahibi Yaptı

Kuzey Ankara Girişi Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında yapılan Pursaklar’daki Karacaören TOKİ Konutlarında oturanlar, yaşanan sorunlara, bir de azalmayak yerine günden güne artan borçlar eklendi.

Kuzey Ankara Girişi Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında yapılan TOKİ Karacaören, sorunlarla boğuşuyor. Yaşanan sıkıntıların yanı sıra, bir de sürekli artan ev borcu, site sakinlerinin belini büküyor. TOKİ Karacaören’liler, ödemelerine rağmen küçülmeyen borç hanesi karşısında çaresiz kalıyor.

Karacaören TOKİ’deki ev sahipleri, bitmeyen borçlar yüzünden zor günler geçiriyor. Yaklaşık sekiz aydır burada oturduğunu söyleyen Haydar Karaüzüm ve Rahmani Kartalcı, düzenli ödemelerine rağmen azalmayan borç hanesinden yakınıyor. Kendileri gibi mağdur olan daha birçok sakin olduğunu belirten Karaüzüm ve Kartalcı, evleri satın alma esnasında yaşadıkları sıkıntıyı şöyle anlattı:

"Daha önce TOBAŞ, bir duyuru yaparak evlerin 38 ila 50 bin TL arasında olacağını ve peşinat alınmayacağını söyledi. Bu duyurular bütün evlere dağıtıldı. Fakat evi satın alma esnasında peşinat adı altında 5 bin 500 TL tahsil ettiler. 180 ay taksitle ödeme planına rağmen, kafalarına göre 55 bin 593 TL’lik fatura kestiler. Daha borcumuzu ödemedik, neyin faturası bu?"

Borç ödedikçe artıyor

Şimdiye kadar 11 bin YTL ödediğini ifade eden Haydar Karaüzüm, borçların azalmadığından şikayet ediyor. Karaüzüm, "Temmuz 2008’de kalan borcum 50 bin TL iken, Aralık 2008’de 49 bin 458 TL. Fakat Ocak 2009’da ise borcum birden 51 bin 103 TL’ye yükseldi. Düzenli ödememe rağmen borcum azalacağına sürekli artıyor. TOKİ yetkililerine ulaşamıyoruz. Hani borç ödeme süresinde konut fiyatları etkilenmeyecekti? Hani ev fiyatları 38 ila 50 bin TL arasında olacaktı? Ayrıca ödenmesi vaat edilen enkaz bedelinin de sadece yüzde 10’luk kısmı ödendi."

Bizi buraya attılar

Altyapı yetersizliğinden sık sık elektriklerin kesildiği, rögarlar açıkta durduğundan evlerin lağım koktuğu etaplar, 'site' görünümünden çok uzak. İstinat duvarı, giriş kapıları ve güvenliği olmayan bloklara, vaat edilen çevre düzenlemesi de yapılmamış. Yetkililerin "Kendiniz yapın" dediğini belirten apartman sakinleri, şimdiye kadar birçok eksiği kendilerinin giderdiği ve maddi durumlarının artık elvermediğinden yakınıyor:

Yanlışlıkla para vermişler

Tobaş, TOKİ Karacaören sakinlerine yeni bir duyuru göndererek şimdiye kadar ödenen kira bedellerini geri istiyor. "Bize kira bedeli aylık 240 TL ödeniyordu" diyen Haydar Karaüzüm, "Üç aylık kira bedelini faiziyle geri istiyorlar. Yaptıkları açıklama da 'yanlışlık olmuş, fazla para vermişiz' şeklinde. Nasıl bir yanlışlık bu? Onların yanlışıysa neden faizini biz ödüyoruz?" diyerek tepkisini dile getirdi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/toki-hem-ev-hem-dert-sahibi-yapti_66979.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!