Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

"TOKİ, Kamu Arazilerini Satma Misyonuna Son Vermeli"

Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Bakırköy BKBT'ten yapılan açıklamanın ardından, Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi de dün bir basın açıklaması yayımlayarak, TOKİ'nin kamu arazisi satışlarına ilişkin uyarıda bulundu. Ali Sami Yen Stadı'nın ardından, bugün satışı gerçekleşecek olan Ataköy'deki tarihi Baruthane binası ile, kamu

yapi.com.tr
1 "TOKİ, Kamu Arazilerini Satma Misyonuna Son Vermeli"

EM>Tarihi Baruthane binası (üstte)

Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Bakırköy BKBT'ten yapılan açıklamanın ardından, Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi de dün bir basın açıklaması yayımlayarak, Toplu Konut İdaresi'nin (TOKİ) kamu arazileri satışına ilişkin uyarıda bulundu.

16 Nisan'da satışa çıkan Ali Sami Yen Stadı arazisinin ardından, bugün (28 Nisan 2010) satışı gerçekleşecek olan Ataköy'deki tarihi Baruthane binası arazisi ile, kamu arazilerinin rant uğruna teker teker özelleştirildiğine dikkat çeken açıklamada, TOKİ'nin bu yöndeki satışlara artık son vermesi gerektiği vurgulanıyor.

Oda'nın yayımladığı açıklamanın tam metninde şu ifadelere yer veriliyor:

 

TOKİ İSTANBUL’DA ÜSTLENDİĞİ KAMU ARAZİLERİNİ SATMA MİSYONUNA SON VERMELİDİR

Toplu Konut İdaresi (TOKİ), kamu arazilerini satışa çıkarmaya devam ediyor. 16 Nisan 2010 tarihinde satışa çıkarılan Ali Sami Yen Stadı'ndan sonra, bugün (28 Nisan 2010) de Ataköy'ün yeşil alanları rant için satışa çıkarılıyor. Daha önce Ataköy sahilini, Ataköy'deki yeşil alan ve arsaları ihaleye çıkaran ancak Ataköylülerin yoğun tepkisi üzerine geri adım atmak zorunda kalan TOKİ, şimdi de Ataköy'deki tarihi Baruthane binasının çevresinde bulunan parselleri ihaleye çıkarıyor.

Ataköy sahilinde Galleria AVM ile Hava Harp Okulu‘na kadar uzanan, Tarihi Baruthane binasının da içinde bulunduğu tescilli arazi; önce satışını gerçekleştirmek üzere ifraz edilmek istenmiş ancak Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından ifraza onay verilmemişti. Sonrasında ise Bakırköy ilçesi ve çevresi için yeni bir Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu kurulmuş ve bir önceki koruma kurulunda geri çevrilen ifraz işlemi, yeni kurulan kurulun kararı ile onaylanarak arazi üç parçaya bölünmüştü. Hayrete düşürücü bu kurgu sonucunda, ifraz edilen tescilli parseldeki pürüzler ortadan kaldırıldı ve şimdi üç arazi de TOKİ tarafından satışa konu ediliyor.

İstanbul'da zaten yetersiz olan yeşil alanların artırılması gerekirken, mevcut yeşil alanlar da imara açılarak nefes alınamayacak bir geleceğin temelleri atılıyor. TOKİ, bu ve bunun gibi satışlarda kamu yararını gözetmiyor aksine kamunun zararına çalışıyor. Rant ve kar uğruna İstanbul, TOKİ'nin her yeni icraatında biraz daha tüketiliyor.

Kıyıda yer alan kamu arazilerinin şehircilik ilke ve esasları çiğnenerek satışa çıkarılması, yeşilin, denizin, ekolojik dengenin hiçe sayılması, sahillerin yok edilmesi, tarihi değerlerin gözetilmemesi tamamen rant politikalarının aracı olup, yağmacı zihniyetin ürünleridir. İstanbul‘un kamu yararı açısından değer biçilemeyecek yerlerini, denizini, yeşilini, kültürünü satışa çıkarmak, kentin geleceğini peşkeş çekenlerin gözlerini doyurmaya yetmemekte, her geçen gün yeni icraatlarla İstanbullular‘ın yaşam hakkı gasp edilmektedir. İstanbul‘un AVM'lere, rezidanslara, iş kulelerine değil; yeşile, maviye, doğaya, kamusal alanlara ihtiyacı olduğu ilgililerince idrak edilmelidir.

TOKİ tarafından kamuya ait arazilerin satışından elde edilen gelirle dar ve alt gelir grubuna yönelik konut yapılacağı söyleminin, aslında bir kandırmaca olduğu açıktır. Kamu arazilerinin özelleştirilmesinin, İstanbul ve İstanbullular için hiçbir geçerli nedeni yokken; esas amacın kamu mülkleri üzerinden çıkar gruplarına rant yaratmak olduğu, TOKİ icraatlarını takip edenlerce iyi bilinmektedir.

TOKİ'nin kamu arazilerinin satışına son vermesinin zamanı gelmiştir. Kamu arazileri çıkar gruplarına rant yaratmak yerine, kamu yararı doğrultusunda değerlendirilmeli ve Ataköy‘ün yeşil alanlarının satışı bir an önce durdurulmalıdır. Odamız, İstanbullular'ın kentte yaşama haklarına sahip çıkarak bu keyfi uygulamalara karşı her zaman olduğu gibi, kamu adına tepkisini dillendirmeye ve gereken duyarlılığı göstermeye devam edecektir.

Kamuoyunun bilgisine sunarız.

TMMOB Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi

 

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/toki-kamu-arazilerini-satma-misyonuna-son-vermeli_78993.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Satana değil sattırana bak. Bulsalar seni bile satarlar. Memlekette satılmayan yer kaldı mı ki. Satarlar sus payı da dağıtırlar. Onlardan iyisi de olmaz. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!