Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

TOKİ Konut İçin Atakta

Acil eylem planı kapsamında, 19 ilde dar gelirlilerin konut sahibi olabilmesi amacıyla 'düşük peşinat, kira gibi taksit ve uzun vade' satış modelin

Radikal
TOKİ Konut İçin Atakta

b>Acil eylem planı kapsamında, 19 ilde dar gelirlilerin konut sahibi olabilmesi amacıyla 'düşük peşinat, kira gibi taksit ve uzun vade' satış modelini kapsayan projeler için çalışma başlatıldı
Hükümetin seçim programında ve acil eylem planında öngördüğü 'konut atağı' başlıyor. Hükümetin, 'yerel yönetimlerle işbirliği yapılarak,gecekondulaşmanın önlenmesi ve mevcut gecekondu alanlarının iyileştirilmesi, dar gelirlilerin kira öder gibi kısa sürede ev sahibi olmalarının sağlanması' hedefine uygun olarak, Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından bir ön tespit çalışması başlatıldı. Tespit çalışmalarında, konut açığı saptanan 19 il öncelikli olarak belirlendi. Bu illerdeki dar gelirli aileleri konut sahibi yapmak amacıyla, 'düşük peşinat, kira öder gibi taksit ve uzun vadeli konut satış modeli'ni kapsayan projeler uygulanacak. TOKİ, uygulamalar için 2003 yılı bütçesine 1.1 katrilyon lira ödenek talep etti. Proje uygulamalarında, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin konut şirketi KİPTAŞ'ın projelerinden de yararlanılacak.


Öncelikli iller belirlendi
Edinilen bilgiye göre, hükümetin 'konut atağı' için öncelikli iller olarak Adıyaman, Ağrı, Aksaray, Ardahan, Bilecik, Bitlis, Düzce, Erzurum, Gümüşhane, Hakkâri, Iğdır, Kars, Kırıkkale, Mardin, Muş, Sakarya, Şanlıurfa, Şırnak ve Van belirlendi. Bu illerdeki dar gelirli vatandaşların konut sahibi olması için projeler uygulanacak. Söz konusu öncelikli iller, Konut Müsteşarlığı'nca yaptırılan '2000-2010 Konut İhtiyaç Araştırması'na göre belirlendi. Araştırmaya göre, bu illerdeki mevcut ruhsatlı konut açığı, 2010 yılına kadar artacak. Önceki hükümet döneminde 'devletin artık konut yapmayacağı' anlayışı benimsenmişken, AKP hükümeti, dar gelirli vatandaşlar için, 'anahtar teslimi' konut yapmak üzere ihaleye çıkacak.
Büyüklüğü, 67-120 metrekare arasında olacak sosyal konutlar, dar gelirli ailelere, çok düşük kârla ya da maliyetine satılacak. Konutu olmayan, TOKİ tarafından belirlenecek 'ödeyebilme gücüne' sahip aileler, konutlardan almak için başvuracak. Başvurunun çok olması halinde kura ile hak sahipleri belirlenecek.
TOKİ, il, ilçe ve nüfusu 20 binin üzerindeki beldelerin mevcut arsa ve konut durumuna yönelik bilgilerin toplanması amacıyla, Konut Müsteşarlığı'na bağlanan Arsa Ofisi'nden bir, TOKİ'den iki teknik elemanın katılımıyla üçer kişilik dokuz ekip oluşturdu. Söz konusu ekipler, bu haftadan itibaren öncelikli illere giderek, arsa ve konut stoku konusunda tespitlerde bulunacak.
Gerçekleştirilecek projeler, bölge ihtiyaçlarına, hane halklarının niteliğine ve seçilen alanın özelliklerine göre planlanacak. Modern hayatın gerektirdiği çevre düzeni ile birlikte ticaret, eğitim, sağlık, kültür vb. sosyal ve teknik altyapısı tamamlanmış, doğal ve kültürel değerlerin korunduğu örnek yaşam alanları oluşturulacak. Çalışmalar konusunda valiliklerin ve yerel yönetimlerin desteğinin sağlanması amacıyla, söz konusu öncelikli illerin valiliklerine de geçen hafta bir yazı gönderildi. Konut uygulamaları sırasında, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin konut şirketi KİPTAŞ'ın projelerinden de yararlanılacak. Yetkililer, böylece ayrıca müelliflik bedeli ödenmesinin gerekmeyeceğine dikkati çektiler.


Atama bekliyor
Diğer taraftan, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı'nda atama sorunu devam ediyor. Bayındırlık ve İskân Bakanı Zeki Ergezen'in isteğiyle İstanbul ve Ankara büyükşehir belediyelerinin konutla ilgili şirketlerinde genel müdürlük görevi yapan Erdoğan Bayraktar'ın TOKİ Başkan Yardımcılığı görevine getirilmesi üzerine, TOKİ Başkanı Tuna Turagay, geçen aralık ayında izne ayrılmıştı.
TOKİ Başkanı Tuna Turagay'ın Gümrük Müsteşarlığı'nda müsteşar yardımcılığı görevine getirilmesi beklenirken, halen vekâleten TOKİ Başkanlığı görevini yürüten Erdoğan Bayraktar'ın da başkanlığa atanmasının planlandığı öğrenildi.

--------------------------------------------------------------------------------

1.1 katrilyon lira gerekiyor
Konut atağının gerçekleşmesi için, TOKİ, 2003 bütçesine 1.1 katrilyon ödenek konulmasını talep etti. Yetkililer, projeler için bütçeden kaynak talebinin yanı sıra, TOKİ'nin stokundaki konutların satışından ve daha önce kullanılan kredilerin geri dönüşünden de önemli gelir beklendiğini vurguladı. TOKİ ayrıca, özellikle İstanbul'daki arsa stokunda, rant getirici proje uygulayarak ve lüks konut yaparak gelir elde etmeyi planlıyor. Yetkililer, söz konusu gelir olanakları nedeniyle, bütçeden istenilen kaynak alınmasa bile, projelere başlanabileceğini vurguladı. TOKİ, dar gelirliler için uygulayacağı konut projelerinin yanında, kooperatiflerin ve yerel yönetimlerin projelerini de destekleyerek, Türkiye'deki 'nitelikli konut' sorununun çözümünü öngörüyor. 'Yastık altındaki paranın' sektöre yönlendirilmesi için uygun finansman modelleri üzerinde çalışıldığı da belirtiliyor. Bu arada, sektördeki sorunun çözümü amacıyla, TOKİ yeniden yapılandırılacak. Hükümetin 'şehircilik bakanlığı' kurulması hedefine uygun olarak, Bayındırlık Bakanlığı bünyesindeki afet konutları, göçmen konutları ve konut araştırmalarıyla ilgili birimler ile TOKİ arasında koordinasyon sağlanacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/toki-konut-icin-atakta_3076.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!