Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

TOKİ, Vakıfbank’la Mahkemelik

Toplu Konut İdaresi, Vakıfbank aracılığıyla kullandırılan konut kredisi hesaplamalarında 3.9 trilyon liralık fark olduğunu belirterek, farkın gider

NTV-MSNBCb>Toplu Konut İdaresi, Vakıfbank aracılığıyla kullandırılan konut kredisi hesaplamalarında 3.9 trilyon liralık fark olduğunu belirterek, farkın giderilmesi için dava açtı.

Toplu konut kredilerine aracılık eden Vakıfbank ile Toplu Konut İdaresi (TOKİ) arasında, kredi geri düşlerinin tutarı konusunda 3.9 trilyon liralık hesap farkı ortaya çıktı. Söz konusu 3.9 trilyon liralık hesap farkının giderilmesi konusunda bir yıldır yapılan görüşmelerden sonuç alınamayınca, sorunun mahkeme yoluyla çözülmesine karar verildi.

Edinilen bilgiye göre, TOKİ’nin Vakıfbank aracılığıyla kullandırdığı bazı konut kredilerinin geri dönüşü konusunda yapılan incelemelerde, 2000 yılı sonu itibariyle, banka ile TOKİ hesapları arasında 3.9 trilyon liralık fark tespit edildi. Bu farkın, konut kredisi yönetmeliği ve kredi aracılığına ilişkin banka ile imzalanan protokolün farklı yorumlanmasından kaynaklandığı belirtiliyor.
Tespitlere göre, banka, kredi geri dönüşlerinde geri ödemenin başlangıç zamanı, tutarları, paranın TOKİ’ye aktarılması gibi konularda yönetmelik ve protokol hükümlerini farklı yorumladı. Bu nedenle, 2000 yılı sonunda yapılan hesap kapatma işlemleri sırasında, 3.9 trilyon liralık fark ortaya çıktı. Bu farkın kapatılması amacıyla banka ile bir yıl süren görüşme yapıldı. Bundan sonuç alınamayınca, bu konuda TBMM KİT Komisyonu’na da bilgi verilerek, sorunun mahkeme yoluyla çözümüne karar verildi.TOKİ, bu konuda yakında mahkemeye başvuracak.
Konut kredilerinin aracılık eden bankanın garantörlüğünde kullandırıldığını, kullanıcıların bunu ödememesi halinde bankanın kendi kaynaklarından bunu karşıladığını, bu nedenle geri ödemelerde bir sorun olmadığını anlatan yetkililer, TOKİ ile Vakıfbank arasında 2000 yılından sonraki hesaplarda bir sorun bulunmadığını vurguladılar.
TOKİ’nin konut kredilerine, halen, Vakıfbank, Şekerbank, Denizbank, Ziraat Bankası, Pamukbank aracılık ediyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/toki-vakifbankla-mahkemelik_8728.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!