Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

TOKİ ve Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden Ortak Çimento Fabrikası

Çimento fiyatlarındaki aşırı yükselişten sonra harekete geçen Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), Ankara Büyükşehir Belediyesi ile bu alanda ortaklaşa yatırım kararı aldı.

Zaman Gazetesiimento fiyatlarındaki aşırı yükselişten sonra harekete geçen Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), Ankara Büyükşehir Belediyesi ile bu alanda ortaklaşa yatırım kararı aldı.

Yurtdışına 35 dolara satılan çimentonun yurtiçinde 90 dolardan piyasaya sürülmesi inşaat sektörünün ardından hükümetin konuyu ele almasına neden oldu. Sektördeki aşırı kâr ve kartelleşme Bakanlar Kurulu’nda ele alınırken, Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafiz Özak başkanlığında oluşturulan heyet bugün sektör temsilcileriyle bir araya gelecek.

TOKİ’nin konut fiyatları ve inşaat maliyetlerindeki artışın ardından sektörü incelemeye alan hükümet fiyatların düşürülmesi için çalışma başlattı. Hükümetin fiyatları düşürmek için özellikle ithalat kozunu kullanacağı öğrenildi. Halen yurtdışından getirilen çimentonun uzun süre gümrüklerde beklemesi zorunluluğu bulunması nedeniyle ithalata sıcak bakılmadığı bu sorunların kaldırılması halinde ithalatın önünün açılacağı vurgulanıyor.

İhracat sınırlanabilir
TBMM’de gazetecilerle sohbet eden Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, sektör temsilcileriyle bugün yapılacak toplantıya belediye başkanlarını temsilen katılacağını söyledi. Fiyatı belirleyen birkaç firmanın olağanüstü biçimde kâr ettiğinin altını çizen Gökçek, bu duruma bir an önce müdahale edilmesi gerektiğini açıkladı. Hükümetin konuya eğilmesini isabetli olarak değerlendiren Gökçek, fiyatları düşürmek için formül arayışında olduklarını belirtti. İhracatın sınırlanması, ithalatın önünün açılması ve yeni fabrikaların kurulması gibi çözümler üzerinde durduklarını anlatan Gökçek, “Sektördeki 8-9 firma fiyatları istedikleri gibi belirliyor. Artan maliyetlerin bedelini müteahhitler ve vatandaş ödüyor. Bunu uzun süre taşımak mümkün değil. Arada üretim yapan bu firmalar fahiş oranda kâr ediyor.” diye konuştu.

Fabrika kuracağız
Ankara’da TOKİ’nin ve özel sektörün binlerce konut yaptığını anlatan Gökçek, firmaların, “bunlar bize muhtaç, istediğimiz fiyatı belirleyelim” şeklinde hareket ettiğini belirtti. Firmaların bu tavrının kendilerini arayışlara yönelttiğini söyleyen Gökçek, “TOKİ ile görüşüyoruz. Birlikte çimento fabrikası kuracağız.” diye konuştu. Fabrikanın yüzde 51’nin özel sektöre yüzde 49’unun ise TOKİ ve belediyeye ait olacağını söyleyen Gökçek, çimento fiyatını belirlemek üzere yönetimin ise kendilerinde kalacağını belirtti. TOKİ ile prensipte anlaşmaya vardıklarını anlatan Gökçek, özel firmaların bir yıl içinde fiyatları indirmek zorunda kalacağını savundu.

Halk Ekmek fabrikasından örnek veren Gökçek, “Ben 150 bin liraya ekmek üretiyorum. Gramajı fırınların ekmeğinden daha yüksek. Belediye olarak Halk Ekmek fabrikasını kapatsak ekmeğin fiyatı Ankara’da 600 bin liraya çıkar. Aynı sistemi çimento fabrikasında da uygulayacağız.” dedi. Halk Ekmek fabrikasında özel sektörün ortaklığının düşük olmasına rağmen yönetimde üç kişiyle temsil edildiğini söyleyen Gökçek, kendi formüllerinin de uygulanabilir olduğunu savundu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/toki-ve-ankara-buyuksehir-belediyesinden-ortak-cimento-fabrikasi_46022.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!