Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

TOKİ’den Dar Gelirliye ‘Ev’lenme Kolaylığı

Toplu Konut İdaresi (TOKİ), alt gelir grubuna yönelik konutlar için başvurulara kolaylık sağlamak amacıyla, aranan azami gelir sınırını, İstanbul Kayabaşı projesinde 2 bin 250 YTL’ye yükseltti. TOKİ, Türkiye genelinde, alt gelir grubuna yönelik konut satışlarında başvurular için 1.6 bin YTL azami aile geliri şartı koyarken, bu sınırı İstanbul için

Radikal Gazetesi
1 TOKİ’den Dar Gelirliye ‘Ev’lenme Kolaylığı

Toplu Konut İdaresi (TOKİ), alt gelir grubuna yönelik konutlar için başvurulara kolaylık sağlamak amacıyla, aranan azami gelir sınırını, İstanbul Kayabaşı projesinde 2 bin 250 YTL’ye yükseltti. TOKİ, Türkiye genelinde, alt gelir grubuna yönelik konut satışlarında başvurular için 1.6 bin YTL azami aile geliri şartı koyarken, bu sınırı İstanbul için 2 bin YTL olarak uyguluyordu. İstanbul Kayabaşı’nda 24 Kasım’da başlayacak satışlar içinse bunu 2 bin 250 YTL’ye yükseltti. Alt gelir grubuna yönelik konut satışlarında, konutlara ‘gerçekten dar gelirli olan insanların başvurmasını sağlamak üzere’ azami gelir şartı uygulanıyor.

Azami gelir sınırı belirlenirken, ailede bir memur, bir asgari ücretli veya iki asgari ücretli bulunduğu kabul ediliyor. İstanbul’daki geçim şartları nedeniyle, azami gelir limiti yüksek tutuluyor. TOKİ ve özel sektör tarafından toplam 65 bin konut yapılması öngörülen Kayabaşı’nda, TOKİ’nin satışa çıkardığı toplam 8 bin 264 konut için başvurular 24 Kasım’da başlıyor.

Halk Bankası’ndan destek

Konutların 1060’ı deprem nedeniyle yıkılma riski bulunan konutların sahiplerine, 2 bin 104’ü alt gelir grubuna ayrılırken, kalan 5 bin 100 sosyal konutun satışına Halk Bankası aracılık edecek. Alt gelir grubuna yönelik iki oda bir salon nitelikli 2 bin 104 adet konutlar için başvurular TOKİ’nin İstanbul’daki Uygulama Dairesi Başkanlığı’na yapılacak.

Başvuruda bulunmak isteyen vatandaşlarda,  İstanbul- Avrupa yakası sınırları içerisinde son 5 yıldır ikamet ediyor veya son 3 yıldır çalışıyor veya İstanbul Avrupa yakası nüfusuna kayıtlı olması şartı da aranacak. Bu kişilerin, TOKİ’den daha önce konut almamış ve konut kredisi kullanmamış olması, kendisine eşine veya velayeti altındaki çocuklara ait tapuda kayıtlı  gayrimenkulün olmaması gerekiyor.

Alt gelir grubu projelerinde sözleşme imzalayanlar, konutlarını borçları bitene kadar satamayacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tokiden-dar-gelirliye-evlenme-kolayligi_64682.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • ben de dar gelirliyim 100 ytl evlerden almak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!